İzel Rozental

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

İzel Rozental (d. 2 Mart 1951, İstanbul), karikatürist, mizahçı, köşe yazarı ve işadamıdır.

Makale, röportaj ve kitap eleştirileri Cumhuriyet ve Radikal gazetelerinde yayınlandı. Çok az sayıdaki Aşkenaz Musevilerindendir. 1991'den beri Musevilerce çıkartılan haftalık Şalom gazetesinde editoryal karikatürleri yayınlanmaktadır. 1999 yılından beri Schneidertempel (Terziler Sinagogu) Sanat Merkezi'nin yöneticiliğini yapmaktadır. 2004 - 2006 yılları arasında Güldiken Mizah Kültürü Dergisi'nin başyazarlığını yapmıştır. Karikatürlerinde politik olaylarla dalga geçmektedir.

Naif bir çizgiyi ve güncel olaylara dair zengin bir gözlem gücünü yansıtan karikatürleri, sanatçının çizimlerinin sadece mizahi gücüyle değil, grafik sanatları açısından da bir iz bırakmasına neden oldu. Az sözlü, gereksiz süslemelerden kaçınan yalın çizgisi, sanatçının çok sayıda yurtdışı sergi ve albüme davet edilmesine neden oldu. FECO (Dünya Karikatürcü Kuruluşları Federasyonu) ikinci genel başkanlığını üç yıl boyunca yaptıktan sonra, 2006 yılından itibaren merkezi Paris'te bulunan Cartooning for Peace adlı uluslararası karikatür vakfının üyeleri arasına kabul edildi.

İzel Rozental karikatürlerini kitap olarak bastı ve çeşitli mizah kitapları da yazdı. Yarım asrı geçen sanat yaşamını hâlâ sürdüren İzel Rozental, iş yaşamında da kalem ve kâğıt ikilisinden kopamadı. Dolmakalem üreticisi ScrikssKalem şirketinin yöneticiliği görevini sürdüren Rozental, 2013-2015 yılları arasında TÜKİD (Türkiye Kırtasiyeciler Derneği) yönetim kurulu başkanlığı yaptı ve aynı derneğin yayın organı olan Frekans Dergisi'nde hem editör hem de karikatürcü olarak görev yaptı. İzel Rozental, Türkiye'de editoryal gazete çizerliğinin sınırlı sayıdaki temsilcilerinden biridir...

"Yol Boyunca", "F" ve " B " mizah yazıları, "Dikkat Buda", "Moda Sevgilim" adlı düz yazı kitapları geçtiğimiz senelerde satışa sunulmuştur. Sanatçının ayrıca bugüne dek çıkan 6 karikatür albümü vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]