İz fosili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Triyas Devrinden kalma bir kumtaşında Chirotherium ayak izleri
Kambriyen döneminde, Blackberry Hill, Wisconsin'den Protichnites izleri

Bir iz fosili ya da iknofosil (Yunancaἴχνος ikhnos "iz" sözcüğünden gelir), biyolojik faaliyetin kanıtı olarak sayılan fakat bir bitkinin veya hayvanın kendisinin asıl kalıntıları olmayan bir fosil türüdür. İz fosilleri; organizmaların vücutlarının geriye kalan parçaları genellikle kimyasal aktivite veya mineralizasyon yoluyla fosilleşince oluşan vücut fosilleri ile çelişki içerisindedirler. İknoloji iz fosillerini araştıran bilim dalına verilen addır ve bu alanda çalışanlara iknolog adı verilir.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

İz fosillerinin belli bir faile atanması genellikle zor veya imkansızdır. Çok nadir durumlarda geride kalan izlerle birlikte bu izleri bırakan canlılar da bulunmaktadır. Fakat, tamamen farklı organizmalar aynı izleri de bırakabilirler. Bu sebeple, geleneksel taksonomi bu durumda uygulanamaz ve daha farklı bir taksonomi tercih edilir. Sınıflandırmanın en üst basamağında beş davranış tipi tanınmaktadır:[1]

  • Domichnia, belli bir organizma tarafından oluşturulan ve o organizmanın yaşam biçimi hakkında fikir veren yaşanılan yapılar.
  • Fodinichnia, detritivorlar gibi peşlerinde atık bırakan hayvanlar tarafından bırakılan üç boyutlu yapılar
  • Pascichnia, yumuşak bir sedimanın veya mineral bir tabakanın üzerinde bulunan yemek izleri;
  • Cubichnia, yumuşak bir sedimanın üzerinde bir organizma tarafından bırakılan bir etki biçiminde dinlenme izleri;
  • Repichnia, yüzeylerdeki emekleme ve sürünme izleri.

Fosiller daha sonra belli cinsler altında sınıflandırılabilirler, hatta bazıları "tür" seviyesinde de ayrıştırılabilir. Sınıflandırmaları şekillerine, biçimlerine ve davranışlarına göre değişir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Seilacher, D. (1967). "Bathymetry of trace fossils". Marine Geology. 5 (5–6): 413-428. Bibcode:1967MGeol...5..413S. doi:10.1016/0025-3227(67)90051-5. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]