İtfaiyeci

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İtfaiyeci
İtfaiyeciler yanmakta olan bir ahıra müdahale ediyor
Meslek grubu
Etkin sektörlerArama-kurtarma, Yangından korunma, Kamu hizmeti, Kamu güvenliği

İtfaiyeciler, can ve malları tehdit eden yangınlar başta olmak üzere tüm yangınları kontrol etmek ve söndürmenin yanı sıra insanları tehlikeli ve acil durumlardan kurtarmak, bölgeden uzaklaştırmak için yangınla mücadele konusunda eğitim almış olay yerine müdahale eden profesyonel kişilerdir.

Görevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yangınlar üç bileşenin bir araya gelip ateşin oluşması ve bu ateşin kontrolden çıkmasıyla oluşur. Ateşi oluşturan bu 3 bileşen şunlardır: Yakıt(yanacak malzeme), oksijen ve ısı'dır. Bu duruma ateş üçgeni denir. Yangınla mücadelenin amacı yangını bu bileşenlerden en az birinden mahrum etmek ve sönmesini sağlamaktır. Yangın söndürmek için itfaiyeciler; su, köpük ve kuru toz gibi maddeler kullanırlar. Bu amaçları için itfaiyeciler çeşitli ekipmanlarca donatılmıştır.

İtfaiyecilerin; Orman yangınlarıyla mücadele, yapısal yangınlarla mücadele, Uçak kazalarında arama kurtarma, kentsel ve kırsal arama kurtarma, acil tıbbi hizmetler, KBRN ile mücadele, yangın önleme, toplum bilincini arttırma gibi görevleri vardır. Her ülkedeki itfaiyeci eğitimi mevzuatı farklı olduğu için görev tanımları ve çeşitleri de değişim göstermektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]