İçeriğe atla

İsrail Yüksek Mahkemesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İsrail Yüksek Mahkemesi
בית המשפט העליון
İsrail arması[1]
İsrail arması[1]
Harita
YargıAnayasal yargı
YerKudüs, İsrail
Oluşum türüYüksek mahkeme
Pozisyon sayısı15
Dilİbranice
Websitesupreme.court.gov.il
Başkan
MevcutEsther Hayut
Başkan Yardımcısı
MevcutHanan Melcer

İsrail Yüksek Mahkemesi (İbranice: בית המשפט העליון‎, Beit HaMishpat HaElyon), İsrail hukuk sistemindeki en yüksek mahkeme. Diğer tüm mahkemeler üzerinde bazı durumlarda asıl yargı yetkisi bakımından nihai temyiz yetkisine sahiptir.

Yüksek Mahkeme üyeleri, Yargı Seçim Komitesi tarafından atanan 15 yargıçtan oluşur. Görevlendirildikten sonra yargıç, istifa etmedikçe veya görevden alınmadıkça 70 yaşında emekli oluncaya kadar görevinde kalır. Yüksek Mahkemenin mevcut başkanı Esther Hayut'tur. Yüksek Mahkeme, Kudüs'ün Givat Ram hükûmet kampüsünde yer almaktadır. Mahkemenin yargı yetkisi tüm İsrail ve İsrail işgali altındaki topraklar için geçerlidir. Emsal karar bağlayıcılığı ilkesine göre, Yüksek Mahkemenin kararı, diğer tüm mahkemeleri bağlayıcıdır. Yıllar boyunca Yüksek Mahkeme, İsrail-Filistin çatışması, İsrail'in Arap vatandaşlarının hakları ve İsrail'deki Yahudi grupları arasındaki ayrımcılık ile ilgili çok sayıda hassas meseleyi ele almıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Version of emblem of Israel used by the Judicial Authority. court.gov.il 7 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.