İslamköy, Kulp

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İslamköy
—  Köy  —
Diyarbakir in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Diyarbakır
İlçe Kulp
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam -
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 412
İl plaka kodu 21
Posta kodu 21920
İnternet sitesi: [2]

İslamköy, Diyarbakır ilinin Kulp ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İslamköy, üç mahalle (İslamköy-Merkez/Kûh,Vank/Akın,Huş) ve bir mezra(Tur)'dan oluşmuş dağınık bir köydür. Bugün yaşayan köylülerin anlattıklarına göre; köyde müslümanlardan önce ermeniler yaşarmış. Vank'ta ve Engüzing'de birer kilisenin varlığı köylülerce onaylanmaktadır. Vank kelimesi ermenice manastır anlamına gelir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı, gelenek ve göreneklerine bağlı, oldukça misafirperver ve yardımseverdir. Çökelek ve soğanla bazen de kavurma da ilave edilerek yapılan patilı adı verdikleri bir çeşit pide, irice içli köfte ve germi adı verilen çorbası başta olmak üzere birçok yemekleri vardır. Yemekleri sebze ve tahıl ağırlıklıdır. Sonbaharda kışa hazırlık için yapılan keçi etinden kavurması da meşhurdur. Köy kaliteli, doğal balıyla da anılır. Düğünleri iki gün ve iki gece sürer. Halk oyunları neş'eli kaval ile karşılıklı söylenen şarkılar eşliğinde oynanırdı. Düğünde kadın ve kızlar evin içinde; erkekler ise dışarıda oynarlardı. Köy seyirlik oyunları da düğünlerde ve kışın evlerde oynanırdı. Kına gecesi ve gelinin damat evine getirilmesine kadar bütün adetlere titizlikle uyulurdu. Kışın bir araya gelen köylüler anlatıcılardan halk hikâyesi ve masal dinlerlerdi. Köyde çok yakın zamana kadar, büyük aileden oluşan ailenin bir kısmı, yazın yüksek yaylalarda hayvancılıkla; ailenin geri kalanıysa köyde bağ-bahçe, tarla işleriyle uğraşırdı.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Diyarbakır iline 141 km, Kulp ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi,Türkiye'de karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Güneydoğu Andolu Bölgesi'nde kestane ağacı sadece bu köyde görülür.Üç tarafı dağlarla çevrili ve güney tarafı açık olduğu için her çeşit meyve ve sebze yetişir. Dağları meşeliktir. Çay ve derelerde ılıman ikliminden dolayı daha çok ceviz,çınar, söğüt ve kızılağaç cinsinden ağaçlar yükselir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 -
1997 1249

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım,zsebze-meyvecilik, ipekböcekçilik, hayvancılık ve arıcılığa dayalıdır. İpekböcekçiliği gitikçe gelişmektedir. Yakın geçmişe kadar üretilen balı meşhurdu. Bal üretimi yine eskisi gibi canlandırılıyor.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi faaliyettedir. Köyün kanalizasyon şebekesi, PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi eskimiş, kullanılmaz haldedir. Köyün eski okul binaları da yıkık durumda; onarılması gerekmektedir. Köyün elektrik ve sabit telefon hatlarında sorun yoktur. Köyün yolu asfaltlıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]