İslamköy, Kulp

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
İslamköy
—  Mahalle  —
Diyarbakır
Diyarbakır
Ülke Türkiye Türkiye
İl Diyarbakır
İlçe Kulp
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam -
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0412
İl plaka kodu 21
Posta kodu 21920
İnternet sitesi: [2]

İslamköy, Diyarbakır ilinin Kulp ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İslamköy, üç mahalle (İslamköy-Merkez/Kûh, Vank/Akın, Huş) ve bir mezra (Tur)'dan oluşmuş dağınık bir mahalledir. Bugün yaşayan köylülerin anlattıklarına göre; mahallede müslümanlardan önce ermeniler yaşarmış. Vank'ta ve Engüzing'de birer kilisenin varlığı köylülerce onaylanmaktadır. Vank kelimesi ermenice manastır anlamına gelir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı, gelenek ve göreneklerine bağlı, oldukça misafirperver ve yardımseverdir. Çökelek ve soğanla bazen de kavurma da ilave edilerek yapılan patilı adı verdikleri bir çeşit pide, irice içli köfte ve germi adı verilen çorbası başta olmak üzere birçok yemekleri vardır. Yemekleri sebze ve tahıl ağırlıklıdır. Sonbaharda kışa hazırlık için yapılan keçi etinden kavurması da meşhurdur. Köy kaliteli, doğal balıyla da anılır. Düğünleri iki gün ve iki gece sürer. Halk oyunları neş'eli kaval ile karşılıklı söylenen şarkılar eşliğinde oynanırdı. Düğünde kadın ve kızlar evin içinde; erkekler ise dışarıda oynarlardı. Köy seyirlik oyunları da düğünlerde ve kışın evlerde oynanırdı. Kına gecesi ve gelinin damat evine getirilmesine kadar bütün adetlere titizlikle uyulurdu. Kışın bir araya gelen köylüler anlatıcılardan halk hikâyesi ve masal dinlerlerdi. Mahallede çok yakın zamana kadar, büyük aileden oluşan ailenin bir kısmı, yazın yüksek yaylalarda hayvancılıkla; ailenin geri kalanıysa mahallede bağ-bahçe, tarla işleriyle uğraşırdı.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Diyarbakır il merkezine 141 km, Kulp ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Türkiye'de karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Güneydoğu Andolu Bölgesi'nde kestane ağacı sadece bu mahallede görülür. Üç tarafı dağlarla çevrili ve güney tarafı açık olduğu için her çeşit meyve ve sebze yetişir. Dağları meşeliktir. Çay ve derelerde ılıman ikliminden dolayı daha çok ceviz, çınar, söğüt ve kızılağaç cinsinden ağaçlar yükselir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 -
1997 1249

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım,zsebze-meyvecilik, ipekböcekçilik, hayvancılık ve arıcılığa dayalıdır. İpekböcekçiliği gitikçe gelişmektedir. Yakın geçmişe kadar üretilen balı meşhurdu. Bal üretimi yine eskisi gibi canlandırılıyor.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi faaliyettedir. Mahallenin kanalizasyon şebekesi, PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi eskimiş, kullanılmaz haldedir. Mahallenin eski okul binaları da yıkık durumda; onarılması gerekmektedir. Mahallenin elektrik ve sabit telefon hatlarında sorun yoktur. Mahallenin yolu asfaltlıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]