İçeriğe atla

İnterdevoçka

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İnterdevoçka
İnterdevoçka film posteri
YönetmenPyotr Todorovsky
Hikâye (eser)Vladimir Kunin
OyuncularElena Yakovleva
Vsevolod Shilovsky
Zinovy Gerdt
Lyubov Polishchuk
Ingeborga Dapkunaite
Larisa Malevannaya
Anastasya Nemolyaeva
DağıtıcıMosfilm
Yapım yılı1989
Süre143 dakika
ÜlkeSovyetler Birliği
DilRusça

İnterdevoçka (RusçaИнтердевочка) 1989 Sovyetler Birliği yapımı drama filmi. 1980'lerde Perestroyka döneminde Leningrad'da (Sankt-Peterburg) geçen film, SSCB'de fahişeliği resmeden ilk popüler kültür eseridir. Film 1989 yılının en çok izlenen Sovyet filmidir (41.3 milyon kişi) ve kadın başrolü Elena Yakovleva'yı bir yıldız yapmıştır.

Vladimir Kunin'in yazdığı aynı isimli hikâyeden ekrana uyarlanmıştır.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Leningrad'da hem hemşirelik hem de fahişelik yapan Tanya İsveçli bir müşterisinden evlilik teklifi alır. Tanya, sadece hemşire olduğunu düşünen annesine evlilik haberini verir. Tanya'nın evlilikteki amacı daha rahat bir hayata kavuşmak ve batı dünyası rüyalarına ulaşmaktır. Evlilik için önce Sovyet bürokrasisini aşmalıdır. Bunun için 20 yıldır görmediği babasından yardım ister. Babası yüklü bir miktar para karşılığında ona göçmenlik konusunda yardım eder. Tanya bu parayı fahişelik ile elde eder. İsveç'e taşındıktan sonra istediği hayatı bulamayan Tanya sıkılır. Burada bir yabancıdır ve annesini ziyaret için dönmek ister. Ancak kızının para kazanma yöntemini öğrenen anne intihar eder. Tanya kötü bir hisse kapılır ve ülkesine dönmek için hava alanına koşar.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

3 ödül ve 1 adaylık. Elena Yakovleva 1999 Nika ve 1989 Tokyo Uluslararası Film Festivali en iyi aktris ödüllerini almıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]