İnsanın Bir Dakikası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İnsanın Bir Dakikası
Biblioteka XXI wieku
YazarStanisław Lem
ÇevirmenSaliha Nilüfer
ÜlkePolonya
DilLehçe
TürDeneme
Yayım1986 (özgün)
2000 (Türkçe)
Sayfa131 (Türkçe)
OCLC283676149

İnsanın bir dakikası, Stanislaw Lem kitabıdır. İnsanın Bir Dakikası 21. yüzyılda yazıldığı varsayılan üç kitaba ilişkin eleştirilerden oluşan bir kitap. Kitabın ismi bu üç kitaptan ilkinden alınmakta. Lem bir eleştirmenin ağzından "yazılmamış" kitaplar hakkında yorumlarını bu kitapta toplamıştır.

Kitap 1986 yılında "one human minute" orijinal ismiyle basılmıştır. Türkçede ise Saliha Nilüfer tarafından 2000 yılında çevrilmiş ve İletişim Yayınları tarafından basılmıştır. 123 sayfadır.

Üç kitap[değiştir | kaynağı değiştir]

İnsanın Bir Dakikası[değiştir | kaynağı değiştir]

Lem, kitapta, dünyamızın birr dakikasında olup bitenlere, silahlanma yarışının 21. yüzyılda geleceği noktaya ve güneş sisteminin oluşumundan itibaren gezegenimizin geçirdiği afetlere çeviriyor. İnsanın Bir Dakikası adlı istatistiksel veriler içeren ilk kitapta cinsellik, doğum, savaş gibi insanları en çok meşgul eden olaylar özetleniyor.

Tersine Evrim[değiştir | kaynağı değiştir]

Tersine evrim adını taşıyan ikinci kitap bugün sözü pek edilmeyen, bir zamanların korkulu rüyası "nükleer tehdit" i de kapsayan, bütün koncansiyonel silahların yok olduğu, mikropların ve sentetik böceklerin beklenmedik doğa olaylarıyla yeryüzünün çehresini değiştirdiği bir silahlanma senaryosu.

Bir Afet Bölgesi Olarak Dünya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yorumlanan üçüncü kitapta ise gezegenemizin, güneşin, güneş sisteminin çeşitli kozmik patlamaların sonucunda bugünkü halini aldıklarına dikkati çekerek, evrimin ulaştığı noktanın bir dizi felaketin sonucu olduğundan sözedilmekte.

Temalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitap türü açısından bir ilk olarak kabul edilebilir. Stanislaw Lem yazmadığı ve kimsenin de yazmadığı kitapları aklında yazılmış olarak kabul eder. Bu kitaplar ile ilgili litaratürü zihninde şekillendirir ve bunun hakkında yorumlarda bulunur. Okuyucu okumadığı bu kitaplar hakkındaki yorumları okuyarak Lem'in zihnindeki birikimi canlandırabiir.
Bunun benzeri bir yöntemi Jorge Luis Borges kısa öykülerinde kullanmıştır.

Stanislaw Lem litaratürüne olan bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yorumlanan üçüncü kitap "tersine evrim" Stanislaw Lem'in "Yenilmez" adlı kitapta dile getirmiştir. Yazılmamış bir litaratürden bahsetme yöntemini "Solaris" kitabında kullanmıştır. Solaris kitabında solaris gezegeninden bahseden kitapları okuyucunun okuduğunu varsayarak yorumlamıştır. Ayrıca "nükleer silahlanma" Lem'in birçok kitabında önemli bir konu eksenidir. (Yenilmez ve Aden)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]