İngo Rechenberg

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ingo Rechenberg (d. 20 Şubat 1934, Berlin, Almanya), bilişim bilim insanı ve profesör. Rechenberg Evrimsel hesaplama ve yapay evrim alanlarındaki araştırmalarına öncülük etti. 1960'lar ve 1970'lerdeki evrim stratejileri olarak bilinen optimizasyon metotları gibi çok önemli buluşları vardır. Grubuyla aerodinamikte kanat dizaynları gibi zorlayıcı problemlere yeni algoritmaları başarılı şekilde uyguladı. Bunlar gelişmekteki bionik alanın önemli altyapısı olacak yapay evrimin ilk ciddi teknik uygulamalarıydı. Rechenberg, Berlin Teknik Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesilerinde eğitim aldı. 1972'den beri Berlin Teknik Üniversitesinde profesör ve Bionik ve Evrim Teknikleri Departmanın başkanıdır. Ödülleri arasında Evrimsel Programlama Topluluğunun (ABD, 1995) Yaşam Boyu Başarı Ödülü ve IEEE Sinir Ağları Topluluğunun (ABD, 2002) Evrimsel Hesaplamaya Öncülük Ödülü bulunmaktadır. Ayrıca 1954'te Rechenberg aeroplane modeller alanında dünya şampiyonu oldu.[1]

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İngo Rechenberg (1971): Evolutionsstrategie - Optimierung technischer Systeme nach Prinzipien der biologischen Evolution (PhD thesis). Reprinted by Fromman-Holzboog (1973).
  • İngo Rechenberg: Evolutionsstrategie '94. Stuttgart: Frommann-Holzboog 1994.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ingo Rechenberg Prof. Dr.-Ing. Ingo Rechenberg Web sitesi 22 Nisan 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.