İçeriğe atla

İngiliz-Zanzibar Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İngiliz-Zanzibar Savaşı
Afrika Talanı

Bombardıman sonrası Sultan'ın haremi
TarihDoğu Afrika Saati: 09:02 - 09:40, 27 Ağustos 1896 UTC: 06:02 - 06:40 27 Ağustos 1896
Bölge
Sebep Britanya destekli Sultan'ın ölümünden sonra tahta geçecek oğlunun devrilerek yeğeni olan Halid bin Bargaş'ın geçmesi ve adadaki Britanya etkisini sonlandırmak istemesi
Sonuç

Kesin Birleşik Krallık zaferi. Yeni Sultan Halid Bin Bargaş'ın savaş bitiminin birkaç dakika sonrasında Zanzibar'dan Dar es Salaam'a kaçması ve tahta Britanya destekli yeni Sultan'ın çıkması

Adadaki 1963'e değin sürecek olan Britanya hakimiyetinin devamı.
Taraflar
Birleşik Krallık Birleşik Krallık Zanzibar Sultanlığı
Komutanlar ve liderler
Birleşik Krallık Harry Rawson
Lloyd Mathews
Khalid bin Bargash
Salih
Güçler

Kara: Adada var olan 900 asker 150 kişilik Kraliyet Donanması deniz piyadesi

Deniz: 3 Kruvazör

2 Gambot

Kara: 2,800 4 Top 1 Sahil Topu

Deniz: Kraliyet yatı; HHS Glasgow

2 bot
Kayıplar
1 yaralı

Yaklaşık 500 yaralı veya ölü 1 Kraliyet Yatı batırıldı. 2 Bot batırıldı.

1 Sahil Topu yok edildi.

Lloyd Mathews yeni Sultan tahta geçmeden önce adadaki İngiliz denetiminin başı olduğundan 900 kişilik bir kuvvetle adada daha önceden bulunuyordu.

HHS Glasgow, Kraliçe Victoria tarafından Zanzibar'a daha önceden hediye edilmnişti.

İngiliz-Zanzibar Savaşı (Anglo-Zanzibar Savaşı) Birleşik Krallık ve Zanzibar arasında 27 Ağustos 1896 tarihinde olmuştur. 40 dakikalık bir süre ile kayıtlı dünya tarihinin en kısa süren savaşı rekoruna sahiptir.

Savaş İngiliz sömürge yönetimi ile istekli olarak beraber çalışmış olan Hamad bin Thuwaini'nin 25 Ağustos 1896'da ölümünden sonra yeğeni Khalid bin Bargash'in askerî darbe ile gücü ele geçirmesiyle patlak vermiştir. İngilizlerin desteklediği başka bir aday Hamud bin Muhammed, daha kolay çalışabileceklerini düşündükleri bir adaydı. İngilizler Bargash'a tahttan çekilmesi için bir ültimatom verdiler. Bargash reddetti ve 2.800 kişilik bir ordu topladı ve Sultan'ın eski silahlı yatı HHS Glasgow limanda demir atmış olarak bekliyordu. Bargash'ın askerleri sarayı korumak için hazırlanırlarken, Kraliyet Donanması sarayın önüne limana beş savaş gemisi topladı (üç modern kruvazör, Edgar sınıfı korunmuş kruvazör HMS St George, Pearl sınıfı protected kruvazör HMS Philomel, Archer sınıfı kruvazör HMS Racoon ve iki gambot HMS Thrush; HMS Sparrow). İngilizler ayrıca krala sadık olan düzenli Zanzibar ordusuna destek vermek için Kraliyet Deniz askerlerinide bölgeye getirmişti. Eski Kraliyet Donanması teğmeni General Lloyd Mathews komutasındaki iki müfrezede yaklaşık 900 asker bulunmaktadır.

Sultan'ın adada bulunan ABD elçisinin yardımıyla son dakikadaki barış isteme çabalarına rağmen, Kraliyet Donanması verilen ültimatomun ardından saraya 27 Ağustos 1896'da sabah 9'da ateş açmıştır. Glasgow kısa sürede batırılmıştır ve düşmekte olan saray ve artan ölü sayısı nedeniye Bargash hızlı bir şekilde Alman İmparatorluğu konsolosluğuna sığınak olması niyetiyle sığınmış ve geri çekilmiştir. Açılan ateş 40 dakika sonra sona ermiştir.

İngilizler Almanların eski sultanı ellerine vermelerini talep etmiştir, fakat 2 Ekim 1896'da deniz yoluyla kaçmıştır. 1916 yılında İngilizler tarafından yakalanana kadar Dar es Salaam'da sürgün hayatı yaşamıştır. Daha sonra Mombasa'da yaşamasına izin verilmiştir ve 1925 tarihinde burada ölmüştür.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]