İçeriğe atla

İmrahor İlyas Bey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İmrahor İlyas Bey
Iljaz Bej Mirahori
Doğum1408
Panarit
ÖlümGörice
MeslekKomutan, sancakbeyi

İmrahor İlyas Bey bin Abdullah (ArnavutçaIljaz Bej Mirahori), II. Bayezit döneminde görev yapmış Arnavut asıllı bir komutan ve devlet adamıdır.

İmrahor İlyas camii ve türbesi

15. yüzyılda Sultan II. Mehmed'in kızıyla evlendi ve Görice sancakbeyi olarak görev yaptı.[1]

İlyas Bey, 1408 yılında Panarit'te doğmuş olup[2] muhtemelen II. Murad döneminde Yeniçeri Ocağı'na girdi. Sultan II. Mehmed'in en sadık yardımcılarından biriydi ve yaşamını İskender Bey ve kuvvetlerine karşı sultanın hizmetine adadı. Ilyas Hoca'nın 1453'teki Kostantiniyye Kuşatması'ndaki rolü nedeniyle İmrahor unvanını aldı. Daha sonra da İmrahor Evvel unvanını kazandı.[1] İstanbul'un Fethi'nden sonra Görice Sancakbeyi oldu. İlyas Bey, Görice'yi bir kültür merkezi ve garnizon kenti haline getirdi ve kentin ilk camisi olan İmrahor İlyas Bey Camii'yi kurdu. İstanbul'un Yedikule semtinde olan İmrahor Camii de onun adını taşır.

İlyas Bey'in karısı Emine Fraşıri'nin soyundan geldiği düşünülen Şemseddin Sami, hakkında makaleler yazmıştır.[2]

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Restaurohet xhamia e themeluesit të Korçës". Vepror Hasani (Arnavutça). Gazeta Metropol. 6 Kasım 2008. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2017. 
  2. ^ a b "Mytevelinjtë - bejlerët që hodhën themelet e Korçës". Raimonda Moisiu (Arnavutça). www.osdir.com. 11 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2017.