İlektra Apostolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İlektra Apostolu
ILECTRA-1943.jpg
Ilektra Apostolou, 1940
Kendi dilinde adı Ηλέκτρα Αποστόλου
Doğum 20 Şubat 1912(1912-02-20)
Atina
Ölüm 26 Temmuz 1944 (32 yaşında)
Atina
Ölüm sebebi İdam
Milliyet Yunan
Vatandaşlık Yunanistan
Tanınma nedeni Aktivist, direniş hareketi üyesi
Siyasi parti Yunanistan Komünist Partisi
Hareket Yunan Direnişi
Evlilik John Sideridis
Akraba(lar) Lefteris Apostolu (kardeş)

İlektra Apostolu (Modern YunancaΗλέκτρα Αποστόλου, d. 1912; Atina - ö. 26 Temmuz 1944; Atina) Yunan Direnişi mensubu Yunanistan Komünist Partisi üyesi komünist partizan, kadın hakları savunucu. Hellenic Gendarmerie'nin bir bölümü olan işbirlikçi Özel Güvenlik Müdürlüğü tarafından antifaşist faaliyeti nedeniyle idam edildi. Davranışlarının yanı sıra sorgulayıcısına verdiği yanıtlarla tanınır. Nazi sorgulayıcının "Nerelisiniz?" sorusuna "Ben Yunanistan'danım." yanıtını verir. Ardından şu diyalog geçer:[1] "Nerede yaşıyorsun? Yunanistan'da. Adın ne? Yunan. Ortak çalışanların kimler? Yunanların hepsi. Ne iş yapıyorsun? Yunan halkı için çalışıyorum."

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ilektra Apostotu 1912 yılında Atina'da zengin bir ailenin çocuğu olarak doğdu.[1] Kardeşi Lefteris Apostolu'nin etkisiyle küçük yaşta Yunanistan Komünist Partisi'na katıldı. 1934'te Paris'te düzenlenen Dünya Kadın Antifaşist ve Antisemitist Konferansı'nda Yunanistan heyetini temsil etti. 1935'te, diğer Yunan gençleriyle birlikte 6. Komünist Uluslararası Gençlik Kongresi'ne katıldı. Siyasi eylemleri nedeniyle birçok kez hapsedildi ve sürgün edildi. Metaksas Rejimi sırasında tutuklandı Bu dönemde işkence gördü. 1939'da tekrar tutuklandı ve diğer komünistlerle birlikte Anafi'ye gönderildi.

Aralık 1942'nin sonlarında Katouna'daki toplama kampında açlıktan ölen Yunanistan Komünist Partisi yöneticisi Dr. John Sideridis ile evlendi.[2]

Eylük 1942'de, Metaksas rejiminden sonra iktidara gelen faşist kuvvetleri sonrası üç yaşındaki kızıyla birlikte bir hastaneye nakledildikten sonra kaçmayı başardı.[3] Ardından partiye bağlı ulusal kurtuluş konseyine girdi ve feminist bir konseyden sorumlu oldu. Bu süreçte Merkez Komite üyesi oldu. Atina'da antifaşist propaganda yapan ve büyük halk protestolarına öncülük faaliyetlerde bulundu.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

25 Temmuz 1944 saat 07: 30'da Özel Güvenlik Müdürlüğü tarafından tutuklandı. Direniş faaliyetleri nedeniyle işkence gördü ve öldürüldü. Bu süreçteki sorgulanışı sırasında verdiği yanıtlarla tanınır hale geldi.[1] Naaşı 26 Temmuz 1944'te Kristal Otel'den alındı ve görevlinin otopsi yaptığı Atina morguna transfer edildi.[1] 27 Temmuz'da bedeni Atina sokaklarına atıldı. Mensup olduğu direniş örgütü gazetelerden intikam sözü verdi. Apostolu'ya işkence yapanlar ve onu öldürenler Özel Güvenlik Komutanları Korgeneral Alexander Lambou ve Eugheios Parthenion teşhir edildi.

Mirası[değiştir | kaynağı değiştir]

26 Temmuz 1945'te, işgalden kurtulmanın ilk yılı ve ölümünün yıldönümünde Electra Apostolu için Atina'da bir miting düzenlendi.

Apostolu'nun kızı günümüzde Moskova'da yaşamaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d "ΗΛΕΚΤΡΑ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ Μια ηρωίδα λοο ύας, Rizospastis, Pazar 29 Temmuz 2001
  2. ^ Ακροναυπλία. Θρύλος και πραγματικότητα, Γιάννης Μανούσακας, Εκδόσεις Δωρικός, Αθήνα 1978, s. 260.
  3. ^ Ιστορία της Αντίστασης 1940-45, Εκδόσεις Αυλός, Αθήνα 1979, s. 213.
  • Βιογραφική Εγκυκλοπαίδεια του Νεωτέρου Ελληνισμού 1830-2010 - Αρχεία Ελληνικής Βιογραφίας, Εκδόσεις Μέτρον, 2011, τόμος Α΄, σελ. 122
  • Το τιμωρό χέρι του λαού. Η δράση του ΕΛΑΣ και της ΟΠΛΑ στην κατεχόμενη πρωτεύουσα 1942-1944, Ιάσονας Χανδρινός, Εκδόσεις Θεμέλιο, Αθήνα 2012