İçeriğe atla

İkinci Hanedan (Mısır)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mısır tarihi'ndeki İkinci Hanedana ait bilinen yöneticiler.

Antik Mısır'ın Birinci ve İkinci Hanedanları genellikle Mısır'ın Erken Hanedan Dönemi altında gruplanırlar. O tarihlerde başkent Thinis'tir.

İkinci Hanedan'ın yöneticilerinin dönemleri tartışmalıdır. İlk beşi için, kaynaklar yaklaşık olarak hemfikirdir:

Ad Yıllar Hüküm süresi
Hotepsekhemwy 38
Raneb (Nebra olarak da okunur) 39
Nynetjer 23
Weneg 8
Senedj 20

Ancak sonraki iki veya üç yöneticinin kimlikleri açık değildir: Horus-adı veya Nebty (iki(dişi))-adı ve doğum isimlerini biliyoruz; tamamen farklı bireyler olabilirler veya efsanevi isimler olabilirler. Sol tarafta birçok mısırbilimcinin yöneticiler sağda ise Manetho'nun Aegyptica eserinden gelen isimler bulunmaktadır:

Önerilen yönetici Manetho'nun listesi
Peribsen Kaires
Nepherkheres
Sekhemib-Perenmaat Sesokhris

Son yönetici ile tekrar bir ortak karara varılıyor:

İsim Yıllar Hüküm süresi
Khasekhemwy 30

Her ne kadar Manetho başkenti birinci hanedanda olduğu gibi Thinis olarak belirtsede, en azından ilk üç kralın Sakkara'da gömüldüğü bilinmektedir ve bu nedenle güç merkezinin Memphis'e taşındığı düşünülmektedir. Bunun ötesinde, bu dönem hakkında çok az şey söylenebilir; Palermo taşı'nın yıllık kayıtlarının ancak Raneb'in hükmünün son yıllarını ve Nynetjer'in hükmünün bir kısmını anlatan bölümleri günümüze ulaşmıştır. Muhtemelen Khasekhemwy'in hükmünde önemli bir olay olmuştur, birçok mısırbilimci ismini ("İki Güç Taçlandırıldı") şeklinde okumuştur ve bunun Yukarı ve Aşağı Mısır'ın birleşmesini belirttiğini düşünmektedirler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]