İki Direkli Mercury

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İki direkli Mercury iki Türk gemisine saldırdı.
Ivan Aivazovsky 1892
Yağlı Boya Tual Tablo
212X339 cm
Kefe Sanat Galerisi Kırım


İki direkli Mercury (Rusça: Бриг "Меркурий", атакованный двумя турецкими кораблями / Brig "Merkuriy", atakovanniy dvumya turetskimi korablyami), İvan Ayvazovski (1817-1900) nin 1892 yılında yaptığı bir yağlı boya tablosudur. Ayvazovski 600'ün üzerinde eser vermiştir, yarısından fazlası deniz manzarasıdır. Bu tablo dalgalı kaba deniz veya Okyanus'ta, yakın savaş halinde üç gemiyi gösterir. İsmi ima ederek, savaş iki Türk savaş gemisi arasında olur ve diğer gemi tablonun başlığına Brig Mercury (İki direkli gemi Mercury) olarak başlık olur. Ayvazovski, deniz manzaraları ile ilgili yağlı boya tablosu yaptığında sık sık gemilerin ve botların çeşitli tanımlarını içine alır, kuşatır. Gösterilen gemiler hasara veya kazaya uğratılmışlardır. Çalışmalarının pek azında gemiler yakın savaş durumundadırlar.

Tarihsel Özgeçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaş portresi muhtemelen Yunan Bağımsızlık Savaşı'nı kıvıcımlayan 1828-1829 Rus-Türk savaşının bir parçasını destekler. Mercury 20 topu olan iki direkli gerçek bir savaş gemisidir. 28 Ocak 1819 yılında Sivastopol tersanesinde kızağa konmuş ve Kuzey Kafkasya sahillerinde devriye gemisi olarak dizayn edilmiştir. Kırım meşe ormanlarından sığ draftlı ve kürek ile donanımlı yapıldı. Mercury kızaktan 7 Mayıs 1820'de indirildi. 9 Kasım 1857 yılında sökülerek parçalandı.

Mercury varlığında büyük deniz savaşlarında görev yaptı. Bunların arasında dikkate değer olanlarından biri; Anadolu sahillerinden dönen iki direkli iki savaş gemisi ile giriştiği savaş durumudur. Bu iki direkli gemi 14 Türk savaş gemisine eşdeğer gemilerdi. Başlangıçta Türk gemilerinin zaferi önceden belli idi, fakat savaşın meyili değişti. Mercury sonuçta kaçabilecekti. Saldırı bittikten sonra Türk gemilerinin kaptanlarından biri Mercury gemisinin denize elverişsizliği için ve kaptanın cesaretini öven bir yorum yaptı: "eğer eski zamanların büyük kahramanlıklarında kahramanlığın cesareti varsa, bu hareket diğerlerini gölgede bıraktı. Ve kahramanın ismi altın harflerle zafer türbesine yazılacak." Kaptan Kazarsky idi ve iki direkli gemi ise Mercurydi.

Alıntılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • [1] 30 Eylül 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Ayvazovski iki Türk gemisine saldırıyor.6 ağustos 2007 de güncellendi.
  • [2] İvan Ayvazovski sanatı 7 ağustos 2007 de güncellendi.
  • [3] 6 Ağustos 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Brig Mercury.7 Ağustos 2007 güncellendi.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu gemi o zamanki Rus deniz filosundaki diğer iki direkli gemilerle ayni değildi. Diğer iki direkli gemiler bu yolla inşa edilmediler. Çünkü sığ draft diğerlerinin içinde maksimum hızı sınırlıyor ve düşürüyordu. Kürekler ayrıca bir dezavantaj olarak görünüyordu. Mercury bu yolla farklı bulunuyordu. Çünkü onun orijinal görevi, dizaynlanan diğer gemiler içinde tek bir tane olarak kabul ediliyordu.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

[4] Ayvazovski ve tabloları