iLike

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

iLike
ILike logo.gif
Türü yan kuruluş
Kuruluş tarihi Kasım 2006 (13 yıl önce) (2006-11)
Merkez Beverly Hills, Kaliforniya, Kaliforniya, ABD
Girişimci(ler) Hadi Partovi
Önemli kişiler Ali Partovi, Yönetici
Hadi Partovi, CEO
Endüstri İnternet
Website ilike.com

iLike , Kullanıcılara müzik indirmesini ve paylaşmasını sağlayan çevrimiçi bir hizmettir. Web sitesi, Apple iTunes veya Microsoft'un Windows Media Playeri ile kullanılan bir kenar çubuğundan yararlandı. Siteyi kullanmak için program ve kenar çubuğu gerekli değildir, ancak yeni sanatçı keşfetme kolaylığı sağlar. Site, piyasaya sürülmesinin ardından ilk dört ayda yarım milyon kullanıcıyı cezbetti. Şirket tarafından yapılan en son açıklamalara göre, 60 milyondan fazla tüketici doğrudan iLike.com'da ya da iLike tarafından Facebook gibi üçüncü parti sosyal ağlar için yapılan uygulamaları kullanan iLike-ye kaydoldu.[1] ILike aynı zamanda sanatçılar için "post-puts yayınlama-her yerde" bir ön panel hazırladı - başta etiket sanatçıları olmak üzere bağımsız sanatçılar kurdu.

iLike sayfası

Ekim 2007'de iLike, Billboard'la bir araya gelerek, haftanın en çok satan 25 "en çok eklenen" şarkısını kişisel müzik kütüphanelerine kurdu. 19 Ağustos 2009'da, MySpace'nin iLike'yi 20 milyon dolara satın alacağı duyuruldu.[2] 7 Şubat 2012 itibarıyla iLike web sitesi kapatıldı Bunun yerine kullanıcıları özel bir MySpace Music sayfasına yönlendiriyor ve bu kapanış ilan eden bir afiş görüntüleniyor.[3] ILike, Ticketmaster, Khosla Ventures, Bob Pittman ve diğer çeşitli yatırımcılar dahil olmak üzere katkı sağlayıcılardan özel finansman aldı.

Facebook Uygulaması[değiştir | kaynağı değiştir]

ILike, kullanıcılara profilinde beğendikleri müzik parçalarını çalmasına, gittikleri konserlere gitmelerine ve bir müzik trövesi sınavı yapmalarına izin veren ücretsiz bir Facebook uygulaması yaptı.[4] Uygulama, piyasaya sürülmesinden sonra büyük başarıyla sonuçlandı ve Facebook Platformu'ndaki en popüler uygulamalarından biri haline geldi.[5] Kasım 2007 itibarıyla iLike 15 milyondan fazla kullanıcısına sahipti. Facebook Sayfalarının başlatılmasıyla birlikte, iLike bantlar için sayfalar oluşturdu.[6] Benzer bir özellik Bebo ağı için de mevcuttu. Nisan 2009'da, iLike diğer Facebook uygulamalarıyla tutarlılığı sağlamak için bu uygulamayı yalnızca "Müzik" olarak değiştirdi. Web sitesi ve Facebook uygulaması sonradan kapatıltı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]