Ünye Uluslararası Kültür Sanat ve Turizm Festivali

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ünye Uluslararası Kültür Sanat ve Turizm Festivali, kısa adıyla Ünye Festivali, 1991'den bu yana Ordu'da düzenlenen Türkiye'nin en önemli turizm festivallerinden biridir. Festivaller Ordu iline bağlı Ünye Belediyesi tarafından her yılın Haziran-Temmuz aylarında ilçenin çeşitli yerlerinde yapılmaktadır.

Festival tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'lı yıllarda küçük çapta düzenlenen Altın Fındık Festivali adı altında düzenlenen festival 1991 yılında Ünye Uluslararası Kültür Sanat ve Turizm Festivali olarak ismini almıştır. Festival kapsamında şehir merkezinde orta çarşı oyunları olan tentürük şampiyonası, uçurtma şampiyonası, pıtık şampiyonası gibi oyunlarla beraber deniz oyunları olan yağlı direk, ördek yakalama, yüzme yarışması, taş sektirme gibi oyunlar oynanır. Ayrıca yağlı güreşler, at yarışları, cirit atmaca ve futbol, basketbol, voleybol turnuvaları yapılır. 1999 yılından itibaren konserlerinde festival kapsamına alınmasıyla beraber çevre illerden oldukça ilgi görmüştür.

Her yıl festivale en büyük maddi katkıyı yapana festival ağası denilir ve ağaya özel protokolde özel yer ayarlanır. Festival boyunca Belediye, toplu sünnet şölenleri düzenlemektedir. Ayrıca 7-9 yaş arası Ünyeli kız çocukları arasında düzenlenen güzellik yarışmasında juri oylamasıyla o yılın Fındık Güzeli seçilir.

2000'li yıllardan sonra her yıl binlerce yerli yabancı turistin ilgisini çeken festival, bölgenin kültürünü en güzel şekilde anlatmaktadır. Gündüz vakti orta çarşı oyunları, turnuvalar, halk oyunları gösterileri, satranç ve tavla turnuvaları oynanırken havanın kararmasıyla birlikle Türkiye'nin birçok ünlü sanatçısının halk konserleri yapılmaktadır. Konser ortasında Havai Fişek gösterileriyle görsel şölen oluşturulmaktadır.

Festivale katılmış olan sanatçılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Vatan Şaşmaz, Tamer Karan, Volkan Konak, Ferhat Göçer, Yalın, Öykü ve Berk, Zeynep Casalini, Nev, Mustafa Keser, Fatih Kısaparmak, Hande Yener, Keremcem, Petek Dinçöz, Hatice, Deniz Seki, Rafet Elroman, Haluk Levent, İzzet Yıldızhan, Özcan Deniz, Gece Yolcuları, Özgün, Uğur Aslan.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]