Üçkaya, Tuzluca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Üçkaya
—  Köy  —
Iğdır
Iğdır
Ülke Türkiye Türkiye
İl Iğdır
İlçe Tuzluca
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Rakım 1.650 m (5.413 ft)
Nüfus (2000)
 - Toplam 670
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0476
İl plaka kodu
Posta kodu 76900
İnternet sitesi:
YerelNET sayfası

Üçkaya, Iğdır ilinin Tuzluca ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı, Oğuz boyuna mensup Azerbaycan Türklerinden oluşmaktadır.


"Kars ili ağızları" isimli çalışmada yer verilen köylerden biridir. Koyu kırmızı, uzun, çilli kokulu bir elması ve şahane cevizleri ile ünlüdür. Bu köy Rus işgali sırasında Ruslar tarafından stratejik konumundan ötürü bir üs olarak kullanılmıştır. II. Dünya Savaşında Rus tehdidine karşı köyde 1940'lı yıllarda bir Türk taburu konuşlandırılmıştır. Bölgenin en eski yerleşim yerlerinden birisidir.Geleneklerine sahiptirler. Nüfusunun tamamı Azeri Türklerinden oluşmaktadır. Köy halkı Caferi mezhebine mensuptur. Soyadı kanunundan önce Ağayerli, Çozolu, Kurbanlı, Habilli, , Sincanlı,mejdinli Tağılı, Cımıklı gibi isimlerle bilinen Türk boyları(ATIŞ) Kitay, Altay, Altan, Artan, , Sarcan, Sarıcan, Sarak, Otay soyadlarını almışlardır. Köyde kullanılan aşiret isimleri, Azerbaycan'da bazı bölgelerin isimleridir; örneğin Tağılı, Sincan, Ağayeri Cumhuriyet'in ilk yıllarında köy enstitülerine götürülen çocuklarla başlayan yeni eğitim dönemi büyük bir hızla devam etmiştir. Köy çok fazla göç vermiştir.


Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

AZERBAYCAN OĞUZ TÜRKLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.


Köyün ünlü yemekleri arasında evelik, kelacoş, bozbaş, çekme pilavı, üzümlü pilav, ayran aşı, un helvası ve kuymak vardır. Köyde kutlanan geleneksel bayramlar (şaman dönem) ölü bayramı,nevruz bayramıdır.Şaman dininden kalma Köse çıkartma denilen bir gelenek vardır.Güneş ve ay tutulmalarında teneke çalma gökyüzüne ateş etme davranışları vardır.


Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Iğdır'ın merkezine 47 km uzaklıktadır.
  • Tuzluca ilçesinin merkezine 11 km uzaklıktadır.Üç tarafının dağlarla çevrili olmasından dolayı bu ad verilmiştir.Geniş bir vadide sulak arazilere sahip olması sebebiyle çok verimli topraklara sahiptir.Başlıca geçim kaynakları bağcılık ve hayvancılıktır. Köy 1650 metre rakıma sahip olup 1 km2 lik doğal bir göle de sahiptir .

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 770
2010 1000
2013 1100

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım hayvancılık ve bağcılığa dayalıdır.Topraklarının verimli olmasına karşın arazinin az olması sebebiyle büyük bir göçle karşı karşıya kalmıştır.Köy nüfusunun yüzde sekseni batı illerine ve yurt dışına göç etmiştir.Son yıllardaki bağcılık (özellikle elma yetiştiriciliği)köy ekonomisini olumlu yönde etkilemiş ve göçü yavaşlatmıştır. bu köyde tarihte çok kaliteli tütün yetişmekte ve 1978 yılına kadar tekel idaresi tarafından ekim yaptırılmakta ancak devletin ekonomik politikası nedeniyle tütün ekimi yasaklanmıştır.köyde çok kaliteli şeker pancarı yetişmektedir .Bağcıkılla beraber hayvancılık için uygun arazileri vardır.son yıllarda elmanın yanı sıra kaysı armut şeftali gibi meyveler yetiştirilip satılmaktadır.köyün arazisi çok verimli olup kıraç arazilerin sulanması sağlanıp modern tarım yapılırsa yörenin tarıma dayalı ticaret merkezi olabilir. bu hadımlı köyünün sulama kanalının faaliyete geçmesiyle mümkündür.ayrıca 1980 li yıllarda ayçiçeği yetiştirilmekte ve verimli mahsül elde edilmekteydi ancak köylü üretimini satmakta sıkıntı çektiği için ayçiçeği ekiminden vazgeçmiştir.köyün arazileri organik tarıma çok uygundur arazilerin % 70 i uzun yıllardır köydeki göç nedeniyle ekilmemektedir.buda tap-demi-daşındalı-hasancan mevkilerindeki arazileri organik tarımın şartlarına uygun hale getirmiştir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ama PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur ama sağlık evi vardır o da faal değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit internet telefon vardır . Çok öğretmenli okulu vardır. Okulda ikinci kademe de mevcuttur. Bol ağaçlı bir köydür. Elma ve cevizi boldur. Öğretmenleri ilçeden gidiş geliş yapmaktadır.köy ebesi yoktur.sulama suyu yeterlidir Köyde cep telefonu şebekesi kurulmus ama çekmemiştir. Köyümüze gülebi (BAĞLAN) köyünden su şebekesi bilerce zorluk ve imkansızlık altında su şebekesi gelmiştir , köyumuzun tüm kanalları elden gecmiştir , yolllar kumlanmıştır , suyun bu kıt zamanında köyümuzün kanalının yapılması sayesinde suyumuz boldur. Köyumuzun su deposunun içi fayans yapılmıstır , dere geçıtleri asma olmustur , koyumuze 8 derslik ilkokul ve ortaokul bulunmaktadır .

 == Muhtarlık ==

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Kenan ATIŞ
2014 - Kenan ATIŞ

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]