Üçköprü, Kaynaşlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Üçköprü köyü
—  Köy  —
Düzce
Düzce
Ülke Türkiye Türkiye
İl Düzce
İlçe Kaynaşlı
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2014)[1]
 - Toplam 4.850
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0380
İl plaka kodu 81
Posta kodu 81900
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Üçköprü, Düzce ilinin Kaynaşlı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1963 yılına kadar Süleymanbey olan köyün adı 1963'ten sonra adını Asarsuyu üzerindeki üç ayaklı eski köprüden alarak Üçköprü Köyü oluyor.

Köye ilk yerleşen Kafkas göçmenlerinden Süleymanzade Efendi'den dolayı 1963'e kadar köyün adı Süleymanbey olarak kalıyor. Kafkas göçmenleri 1935-40 yıllarına kadar köyde yaşamlarını sürdürüyor. Bu tarihten sonra köye, Çatalçam Köyünden Ordu, Trabzon, Giresun kökenli aileler yerleşiyor ve köyün bugünkü 1740 nüfuslu halkını oluşturuyor.

Köyün kuzey doğusunda bulunan Delikli Tepe'de defineciler zaman zaman define arama kazıları yapmışlardır. Bu tepe ile ilgili bir efsane söylenmektedir. Efsaneye göre bir çobanın 200 koyunu çeşitli nedenlerden dolayı mundar ölmesi veya köylülerin mundar ölen hayvanlarını bu yöreye atmasından dolayı bu yöreye mundarlık denilmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzce iline 10 km, Kaynaşlı ilçesine 4 km uzaklıktadır. Doğusunda Kaynaşlı, batısında Doğanlı, güneyinde Darıyeri Mengencik köyü, kuzeyinde uçsuz bucaksız çam ormanları ile çevrilidir. D-100 karayolunun iki yanında ve Asarsuyu'nun kuzeyinde kurulmuştur. Coğrafi konumu nedeniyle köyde ulaşım sorunu yoktur.

SOSYAL VE EKONOMİK DURUM

Üçköprü Köyü İlçemizin en büyük köylerinden biridir. İl ve İlçe merkezine eşit uzaklıkta olması dolayısıyla her iki merkezle sosyal ilişkilerini sürdürmektedir. Ancak Kaynaşlı'nın İlçe olmasından sonra idari yapıdan buraya bağlı olması nedeniyle ilçemizle olan sosyal ilişkilerinde artış gözlenmektedir.

Köyün ekonomisi tarım ve sanayiye dayalıdır. Tarım ürünlerinin başında fındık gelmektedir. Diğer tarım ürünlerinin ekonomik değeri yoktur. Köyde küçükbaş ve büyükbaş hayvan besiciliği, seracılık yapılmaktadır.

Köy çevresindeki irili ufaklı tekstil atölyelerinde köyün genç kızları ve bayanları çalışmaktadır.

Ayrıca köy sınırları içinde bulunan Sarsılmaz silah fabrikası Dünyanın sayılı silah fabrikalarından biridir. Köyün çalışan genç nüfusu bu fabrikada çalışarak geçimini sağlamaktadır. Köyde bulunan plastik ambalaj ve kereste fabrikaları köye iş gücü istihdamı ve ekonomik katkıda bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2014 4850
2010 5150
2000 2037

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi : Sanayi, Tarım ve Tekstil ağırlıklı işyeri bulunmaktadır, yaklasık 70 ' i aşkın fabrika bulunmaktadır, bu işyerlerine dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, iki.ilköğretim okulu ile eğitim öğretim verilmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi vardır,PTT şubesi ve PTT acentesi vardır.Kaynaşlı ilçesine geçen doğal gaz hattı bulunmaktadır,ancak henüz köyümüz doğalgazdan yararlanamamaktadır.. Mobil.sağlık hizmeti sağlık evinde verilmektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köy her yönüyle eşsiz manzaralara sahip bir köydür. Düzce'ye geliniyorsa bu köye uğramadan olmaz...