Üçköprü, Kaynaşlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Üçköprü köyü
—  Köy  —
Düzce
Düzce
Ülke Türkiye Türkiye
İl Düzce
İlçe Kaynaşlı
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2014)[1]
 - Toplam 4.850
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0380
İl plaka kodu 81
Posta kodu 81900
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Üçköprü köyü, Düzce ilinin Kaynaşlı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

COĞRAFİ KONUM

Doğusunda Kaynaşlı, batısında Doğanlı, güneyinde Darıyeri Mengencik Köyü, kuzeyinde uçsuz bucaksız çam ormanları ile çevrili Üçköprü Köyü, İlçemize 7 km, Düzce'ye 8 km uzaklıktadır. D-100 karayolunun iki yanında ve Asarsuyu'nun kuzeyinde kurulmuştur. Coğrafi konumu nedeniyle köyde ulaşım sorunu yoktur.

TARİHÇE

1963 yılına kadar Süleymanbey olan köyün adı 1963'ten sonra adını Asarsuyu üzerindeki üç ayaklı eski köprüden alarak Üçköprü Köyü oluyor.

Köye ilk yerleşen Kafkas göçmenlerinden Süleymanzade Efendi'den dolayı 1963'e kadar köyün adı Süleymanbey olarak kalıyor. Kafkas göçmenleri 1935-40 yıllarına kadar köyde yaşamlarını sürdürüyor. Bu tarihten sonra köye, Çatalçam Köyünden Ordu, Trabzon, Giresun kökenli aileler yerleşiyor ve köyün bugünkü 1740 nüfuslu halkını oluşturuyor.

Köyün kuzey doğusunda bulunan Delikli Tepe'de defineciler zaman zaman define arama kazıları yapmışlardır. Bu tepe ile ilgili bir efsane söylenmektedir. Efsaneye göre bir çobanın 200 koyunu çeşitli nedenlerden dolayı mundar ölmesi veya köylülerin mundar ölen hayvanlarını bu yöreye atmasından dolayı bu yöreye mundarlık denilmektedir.

SOSYAL VE EKONOMİK DURUM

Üçköprü Köyü İlçemizin en büyük köylerinden biridir. İl ve İlçe merkezine eşit uzaklıkta olması dolayısıyla her iki merkezle sosyal ilişkilerini sürdürmektedir. Ancak Kaynaşlı'nın İlçe olmasından sonra idari yapıdan buraya bağlı olması nedeniyle ilçemizle olan sosyal ilişkilerinde artış gözlenmektedir.

Köyün ekonomisi tarım ve sanayiye dayalıdır. Tarım ürünlerinin başında fındık gelmektedir. Diğer tarım ürünlerinin ekonomik değeri yoktur. Köyde küçükbaş ve büyükbaş hayvan besiciliği, seracılık yapılmaktadır.

Köy çevresindeki irili ufaklı tekstil atölyelerinde köyün genç kızları ve bayanları çalışmaktadır.

Ayrıca köy sınırları içinde bulunan Sarsılmaz silah fabrikası Dünyanın sayılı silah fabrikalarından biridir. Köyün çalışan genç nüfusu bu fabrikada çalışarak geçimini sağlamaktadır. Köyde bulunan plastik ambalaj ve kereste fabrikaları köye iş gücü istihdamı ve ekonomik katkıda bulunmaktadır.

EĞİTİM KÜLTÜR

Üçköprü Köyünde eğitim ve öğretime önem verilmektedir. İlköğrenim çağındaki öğrencilerimiz Üçköprü İlköğretim Okulu [8 Derslik 220 Öğrencisi]ile Mengencik köyü taşımalı olarak eğitim öğretim yapmakta olup D100 Karayolu can güvenliği sorunları olduğundan ikinci olarak Osman Gazi İlköğretim 160 öğrencisi 12 derslik okul ile eğitim ve öğretim yapmaktadır. Lise çağındaki öğrenciler İl ya da İlçedeki liseye, meslek okullarında okuyan öğrenciler de İlde bulunan çeşitli meslek liselerine gitmektedir. İlköğrenim çağında 250 öğrenci vardır.

Köyden bugüne kadar yüksek tahsil yapan birçok kişi çıkmıştır. Bu kişilerden Doç. Recai ARSLAN A.İ.B.Ü.'de eğitim görevlisi olarak çalışmaktadır. Ayrıca avukatlık,yapmakta olan Abdurrahman Yıldız M,imar Zeki Pak ve Serkan Yıldız , Arkeolog Mahmut Kurt, İlçe Milli Eğitim Müdürü : Yücel Taşdemir, Eğitim Görevlileri  : Hüsniye Çak Taşdemir, Nazmı Tunceli, İbrahim Gül,Suat Perçin,Cihan Bayrak, Mevlüt Ertürk, Mehmet Korkmaz, Mustafa Sağlam, Milli Eğitim memuru : Mahmut Çak, Şimşek Çak, Adliye mensubu : Ali ÇAk,

       ASKER VE EMNİYET MENSUBLARI  : UZM.CVS.SELAHATTIN OZGUL. Kadir Çolak, Ali Tunceli, Yusuf Yıldız, Hüseyin Arslan, Muzaffer Yavuz, Hilmi İleri, Hüseyin Fidan, Kadir Kurt,  Servet Çardak, Sağlık mensupları ve Orman Mühendisleri  ile Orman Muhafaza memurları bulunmaktadır..

Köyde Kafkas ve Karadeniz yöresinden gelen aileler kültür bakımından kaynaşmış durumdadır. Köyde Kaynaşlı çevresi gelenekleri yaşatılmaktadır. Toplumsal dayanışma ve işbirliğine önem verilir. Toplumsal olaylarda birlikte hareket edilir. Düğün, cenaze, mevlit, bayramlar, iftar davetleri, asker uğurlama törenlerine önem verilir. Komşular arası dayanışma ve yardımlaşma geleneği eskiden beri sürdürülmektedir.

== Kültür Koyumuzde karadenizin farklı bölgelerinden göc aldigi icin karadeniz bolgesine has olan bir çok yemek çeşitleri mevcuttur.misafir oldugunuz her evde degisik bircok tatlara sahit olabilirsiniz...

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzce iline 10 km, Kaynaşlı ilçesine 4 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2014 4850
2010 5150
2000 2037

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi : Sanayi, Tarım ve Tekstil ağırlıklı işyeri bulunmaktadır, yaklasık 70 ' i aşkın fabrika bulunmaktadır, bu işyerlerine dayalıdır.

== Muhtarlık Yerleşim yerinin Köy Tüzel Kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için Köy Muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri Yıllara göre Köy Muhtarları:

2014- ......... : Hüseyin TURNA - Cep :05326103789
2009 - 2014 : Adem FİDAN
2004 - 2009 : Yaşar YANAR
1999 - 2004 : Adem FİDAN
1994 - 1999 : Adem FİDAN
1989 - 1994 : Aydın BAYRAKTAR
1984 - 1989 : Fahri GÜL
1979 - 1984 : Ali UÇAR
1974 - 1979 : Ali UÇAR
1969 - 1974 : Ali UÇAR

Köy İhtiyar Meclisi Üyeleri ( Azaları )

Aza : Yusuf PERÇİN - Cep : 05552497446

Aza : Ali ÇAK - Cep : 05333577202

Aza : Mustafa ŞİMŞEK - Cep : 05323036077

Aza : Veysel ULUSOY - Cep : 05336389682

Aza : Ekrem KURT - Cep : 05302529903

Aza : Ali ÇİFTÇİ - Cep : 05395743801

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, iki.ilköğretim okulu ile eğitim öğretim verilmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi vardır,PTT şubesi ve PTT acentesi vardır.Kaynaşlı ilçesine geçen doğal gaz hattı bulunmaktadır,ancak henüz köyümüz doğalgazdan yararlanamamaktadır.. Mobil.sağlık hizmeti sağlık evinde verilmektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köy her yönüyle eşsiz manzaralara sahip bir köydür. Düzce'ye geliniyorsa bu köye uğramadan olmaz...