Üçdam, Uğurludağ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Üçdam
—  Köy  —
Çorum
Çorum
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Uğurludağ
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 534
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0364
İl plaka kodu
Posta kodu 19410
İnternet sitesi:

Üçdam, Çorum ilinin Uğurludağ ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihi hakkında bir bilgi bulunmamaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

ilk zamanlar yörük (göçebe) kültürünün etkisi fazlaca hissedilen köyde zamanla yerleşik hayatın etkileri hissedilmeye başlanmıştır. tarımla ugraşılmaya başlanmış on beş yıl öncesine kadar köyünönemli ürünlerinden bitaneside bagcılıktı şimdi ise yerini çeltik yetiştiriciligi almıştırköyde 700 ton çeltik üretilmektedir önceki yıllara ait kültür örnekleri dokuma tezgâhlarında yapılan kilimlerde coraplarda kecelerde, heybelerde etkisini güçlü şekilde gösterir, evler genelde iki katlı, taş ve ahşap evlerden oluşmaktadır. tarhana çorbası, keşkek, tutmaç, çatal çorba, pelite, kıymaaşı, ayran aşı geleneksel yemeklerindendir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum iline 84 km, Uğurludağ ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

tipik bir karasal iklimhakim durumundadır, kızılırmak nehri köyün içinden geçmektedir yakınlarda baraj yapılmasından dolayı, ilkbahar vesonbahar aylarında yeteri kadar yagış alamaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 186
2000 534
1997 594

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün içinden kızılırmak geçmektedir sulu tarım yapılmaktadır. Oysaki devlet eliyle yapılacak sulama kanlı ve kanaletleri sayesinde toplamda 13000 dekar olan tarım arazisinin yaklaşık %80 lik kısmında sulu tarım yapılabilir. Hayvancılık ise yanlış politikalar yüzünden yaklaşık 2000 hayvan varlığın dan şu anda %10 lara düşmüştür. Köy deki bu sorunlar yüzünden insanlar evlerini yurtlarını bırakıp şu anda büyük şehirlerde inşaat larda iş yapabilmek için gecelini gündüzülerine katıp hayat mücadelei vermektedirler

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Ancak Köydeki son yıllarda yaşanan göç den dolyı okul kapatılmış ve taşımalı sisteme geçilmiştir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Köyün göç vermesinin sebeblerinden birisi de yaklaşık 15 yıldır köyde içme ye elverişli içme suyunun bulunmamasıdır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi bulunmakta sağlık görevlisi vardır Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]