İçeriğe atla

Doktor (tıp): Revizyonlar arasındaki fark

+ Geçmiş birleştir
(genel dz.)
(+ Geçmiş birleştir)
Etiket: İçerik değiştirildi
{{geçmiş birleştir|Doktor (tıp)}}
[[Dosya:The Doctor - Joseph Tomanek, after Luke Fildes.jpg|250px|thumb|sağ|Luke Fildes'in "Doktor" isimli tablosu]]
'''Doktor''', '''hekim''' veya '''tabip''', [[tıp]] alanında çalışan [[profesyonel]]dir. Doktor kelimesi, [[Türkçe]]ye [[Avrupa]] kökenli dillerden ([[İngilizce]] veya [[Fransızca]] etkisi ile) girmiştir. Kelime aslı itibarıyla Latince kökenlidir ve aynı şekilde okunan ''docēre'' kelimesinden gelmektedir ve anlamı ''öğretmek''tir. Tıp alanında uzmanlık veya doktora çalışmalarını tamamlamış hekimlere (tabiplere) verilen unvandır. Kısaca ''Dr.'' olarak isimlerin önünde de kullanılabilir.
 
== Unvanın tarihsel süreci ==
Fransadaki ilk [[üniversite]]lerden bu yana, bin yılı aşkın bir süredir, akademik bir unvan olarak kullanılmıştır. Üniversitedeki kullanılan anlamı, üniversitede öğreten kişidir (hoca).
Amerika kıtasındaki kolonilerin yayılması ile ve geç dönem Avrupa etkisi ile ''Dr.'' olarak kısaltılmış hali, kişi isimlerinin önünde unvan olarak kullanılmaya başlamıştır. Özellikle [[rönesans]] hareketi ile akademik hayatta, avrupa ve daha sonraları amerika kıtalarının hakimiyeti ile, dünya üzerindeki pek çok ülkede köade [[doktora]] derecesi almış kişilere verilen unvandır.
 
Doktor unvanı, akademik bir seviyeyi ve akademideki çalışmaların getirmiş olduğu saygınlığı ifade etmektedir. Latince kökeninde de ''öğreten kişi'' anlamının taşıdığı gibi, üniversitelerde uzun süreli çalışmalar sırasında, kişilerin yapmış olduğu eğitim faaliyetlerinin kazandırdığı bir unvandır. [[Orta Çağ]] avrupasındaki anlamıyla, hayatını öğrenmeye, öğretmeye ve hikmeti (knowledge) yaymaya adamış kişi anlamındadır.
 
Avrupa ve amerikan ekolünde kullanılan doktor unvanını günümüzde de [[Ph.D.]] (kelimesi kelimesine : ancak okunuşu Doctor of Philosophy yani felsefe'nin doktoru) olarak kısaltılmaktadır ve bu unvan ilk kez 19. yüzyılda, Berlindeki [[Berlin Humboldt Üniversitesi|Friedrich-Wilhelms-Universität]] tarafından verilmiştir. Doktor kelimesinin felsefe üzerine kurgulanmasının sebebi, ilk dönem üniversitelerinin genel yapılanması 3 ana alan üzerinden kurgulanmış eotkemtolmasıdır. Buna göre üniversitedeki bir kişi, hukuk, [[din|din (teoloji)]] veya ilaç alanlarında çalışabilirdi ve bu üç alan da o zamanlar felsefe'nin çalışma alanları olarak kabul ediliyordu. Günümüzde ise unvanın taşıdığı anlamlardan birisi de yapılan işin (çalışma alanının) felsefesine hakim olmaktır.
 
== Öğrenim ==
[[Amerika Birleşik Devletleri]], [[Kanada]] ve diğer bazı ülkelerde, M.D. [[tıp fakültesi]]nden [[mezun]] olduktan sonra verilen profesyonel bir [[lisansüstü]] derecesini belirtir. Amerika Birleşik Devletleri'nde, bu genel olarak ortaya çıktı, çünkü 18. yüzyılda tıp mesleğinin çoğu, M.D. derece isimlendirmesini kullanan İskoçya'da eğitildi. Bununla birlikte, İngiltere'de, Bachelor of Surgery, Surgelor of Surgery kullanıldı ve 19. yüzyılda İskoçya'da da standart hale geldi. Bu nedenle, Birleşik Krallık, İrlanda ve diğer ülkelerde, MSD, tıp alanında profesyonel bir dereceye sahip olanlarla sınırlı bir araştırma [[doktora]], yüksek doktora, [[onur derecesi]] veya uygulamalı klinik derecedir; Bu ülkelerde, Kuzey Amerika’ya eşdeğer profesyonel meslek mensupları ve bazılarında [[M.B.B.S.]] derecesi kullanılır.<ref>https://study.com/articles/Doctor_of_Medicine_Steps_to_Become_a_Medical_Doctor.html</ref>
 
Türkiye'de '''tıp doktoru''' unvanı, altı yıllık tıp fakültesi eğitiminin preklinik ve klinik dönemlerini bitirerek başarıyla mezun olanlara verilmektedir.<ref>http://www.sbn.gov.tr/icerik.aspx?id=412</ref> Türkiye'de verilen tıp doktoru unvanının bir benzeri Fransız tıp eğitimi sisteminde bulunmaktadır. Aynı şekilde Fransa'da da altı yıllık eğitim sonunda "docteur en médecine" unvanı verilmektedir.
 
== Unvanın kullanımı ==
Sağlık sektöründeki unvanların nasıl kullanılacağı ile ilgili olarak [[Dünya Sağlık Örgütü]] tarafından 2010 yılında Cenova'da alınan karar gereği, bu şekilde uzmanlığı / doktora mezuniyeti bulunmayan kişilere tam olarak ''genel pratisyen'' (general practitioner) unvanının kullanılması tavsiye edilmiştir.<ref>World Health Organization: ''Classifying health workers''. Geneva, 2010. [http://www.who.int/hrh/statistics/Health_workers_classification.pdf]</ref>
 
== Kaynakça ==
{{Kaynakça}}
 
{{Commons kategori|Physicians}}
 
[[Kategori:Hekimler| ]]
[[Kategori:Tıbbi meslekler]]
59.972

düzenleme