İçeriğe atla

"Atrofi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
düz.
k
k (düz.)
* Yeterli sayıda hücrenin etkilenmesiyle birlikte tüm doku/organ küçülür
* Basit atrofideki [[hücre]] küçülmesi, metabolizmanın yavaşlaması sonucunda ortaya çıkan sitoplazma niceliği ve organel sayısı azalmasına bağlıdır
* Dejenere olan organellerin parçacıkları [[Lizozom|lizozoma]]<nowiki/>l vakuoller içine alınır ve enzimlerle eritilir ([[otofaji]])
* Organellerden arta kalan membran parçacıkları sitoplazma içinde birikirler. Mikroskopik incelemede kahverengi granüller biçiminde görülen organel artıklarına ''[[lipofuscin]]'' pigmenti ya da yıpranma pigmenti adı verilir. Yeterince ''lipofuscin'' pigmenti içeren atrofik bir doku kahverengidir (kahverengi atrofi)
 
 
==='''Denervasyon''' (innervasyon kaybı) '''atrofisi'''===
İskelet kaslarının varlığı ve işlevsel gücü innervasyonu ile sağlanır. Alt motor [[Sinir hücresi|nöron]]<nowiki/>un zarar gördüğü olgularda sinir iletisi bozulan kas hücrelerinde hızla atrofi gelişir. Nedenler: [[Çocuk felci|Polio]], sinir kesileri, [[distrofik kas hastalıkları]].
 
=== Vasküler atrofi (yetersiz kan akımı) ===
En önemli nedeni, kan debisinde arter patolojisine bağlı azalma ([[hipoksi]]) sonucunda oluşan progresif hücre kaybıdır. Örnek; [[ateroskleroz]]<nowiki/>a bağlı serebrovasküler hastalıklarda nöron kaybıyla birlikte oluşan beyin atrofisi.
[[Dosya:AD versus CO.jpg|küçükresim|Sağlıklı (aşağı) ve [[Alzheimer hastalığı|Alzheimer hastalıklı]] (yukarı) beyinlerin karşılaştırılması.]]
 
 
* ''Menopoz:'' ovaryumlardaki [[östrojen]] üretiminin azalması sonucudur. Bu süreçte [[Endometriyum|endometrium]], vagina mukozası ve memelerde atrofi başlar.
* ''Hipofiz kökenli trofik hormonlarda azalma:'' endokrin bezlerde (tiroid, sürrenaller, [[gonad]]<nowiki/>lar) atrofi
* ''Doping ([[anabolik steroid]] kullanılması):'' erkek sporcularda testislerin endokrin uyarılmasındaki gerilemeye bağlı atrofisi
* ''Yüksek doz ve uzun süreli kortikosteroid tedavisi:'' adrenok<nowiki/>ortikotrop hormon ([[Adrenokortikotropik hormon|ACTH]]) salgılanmasının azalması sonucunda adrenal glandların atrofisi ([[Addison hastalığı]])
1.076.340

değişiklik