İçeriğe atla

Pasquale Cicogna: Revizyonlar arasındaki fark

[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
===Doçelik dönemi===
 
Daha önce Doçe olan [[Niccolò da Ponte]] 30 Temmuz [[1585]]'de ölünce 41 seçmenden oluşan Venedik Cumhuriyeti "Doçe Seçmenler Konseyi" yeni doçe seçmek için toplandı. Bu seçim gayet karmaşalık içinde geçti ve birkaç oylama sonucu verilince asıl üyeler arasında bulunan klikler birbirleriye gerçekten kavgaya giriştiler. Oylamanın yapıldığı [[Palazzo Ducale (Venedik)|Palazzo Ducale]] Sarayı'nın dışında halk arasında da kavgalar çıktı. Bu oylama sırasında birçok klik bulunduğu ortaya çıktı; ama en önemli klikler "eski" asillerin tuttuğu Vicenzo Morosini kliği ve "proküratör" görevinde olan Giacomo Emo kliği idi. Vicenzo Morosini kliği adaylarının doçe seçilmesi için yeterli çoğunluğu sağlayamayacağını anlayınca yaşı biraz geçkin (76 yaşnda) olan Pasquale Cicogna'ya oy vermeye karar verdi. 18 Ağustos [[1585]]'daki 44üncü53üncü oylama sonucunda seçmenler Pasquale Cicogna'ya doçe seçilmek için yeterli çoğunlukta oy verdiler. Aynı gün Pasquale Cicogna Venedik Cumhuriyeti 88. doçesi olarak 76 yaşını geçkin olarak tahta geçti. Bu sonuç Pasquale Cicogna'yı çok şaşırtmıştı. Seçileceğini hiç beklemediği için oylama sonuçlarının açıklanmasını beklemeden sonuçların ilan edildiği salondansaray salonundan ayrılıp evineSanta gitmiştiMaria Assunta Kilisesi'ne gitmiş ve Doçe seçildiğini bu kilisede dua etmekte iken öğrenmişti.
 
Taç giyme töreni için yapılan şehir içi yürüyüşü sırasında yeni Doçe'in yürüyüş yolu kenarında bekleyen halka altın dukat sikkeleri savurup saçması bir gelenekti. Halk gayet zengin olan Vicenzo Morrosini'nin Doçe seçileceğini ve tören yürüyüşü sırasında halka gayet cömertçe çok sayıda altın dükat saçacağını ummaktaydı. Pasquale Cicogna da bu geleneğe bir bakıma uyup halka sikkeler saçtı ama saçtığı sikkeler altın dükatlar değil yeni darp edilmiş gümüş sikkelerdi. Halk bir bakımdan bunun için Cicogna'nın Doçe oluşunu soğuk karşıladı. Bu gümüş sıkkeler Venedik'de tedavüle girdiğinde Doçe'nin anısına "cicognini" olarak isimlendirildiler.
<!--
During the procession for his coronation, he breaks with tradition and distributes silver pieces rather than golden ducats, these pieces are known since under the name of cicognini.
 
Pasquale Cicogna'nin on yilin biraz altinda suren Docelik yillari Venedik icin refahli ve bariscil zamanlar oldu. Bu donemde Papalik devamli olarak Venedik Cumhuriyeti'ni bastirarak Katolik Hristiyanlara ve diger yabancilara Vendik Cumhuriyetinin liberal serbestlige dayanan tutumunu birakmasini bunlara Katolik Hristiyanliga donusmeleri icin gayet agir baski yapmasini ve hatta Katolik Hirsitiyan olmayanlarin Venedik Cumhuriyeti arazilerinde yasamalarini yasaklamasi ve donusmeyi kabul etmeyenlerin ise ulkeden atilmalari hakkin buyuk baskilar yapmaya basladi. Pasquale Cicogna gayet koyu inancli Katolik Hiristiyan bir dindar kisi idi. Ama geleneksel olan Venedik Cumhuriyeti'nin Katolik olmayan hiristiyanlara ve yabancialara gayet toleransli olarak davranip onlara baski yapmamasi prensiplerinden ayrilmayi hic kabul etmedi. Roma Vatikan'da [[V. Sixtus]] (1586-1590) papa iken Papa'nın Doçe'nin gayet dindar Katolik Hıristiyan olmasını gayet iyi bilmesi dolayısıyla bu Papalık baskısı Doçe tarafından dayanılır olmaktaydı. Fakat 1591'de birer yıldan daha az papalık yapan iki geçiş papasından sonra ([[XİV. Gregorius]] ve [[İX. İnnocentius]]), Papa [[VIII. Clemens]] (1592-1605) papalığa geldiğinde, İspanya Krallığı'nin yeni papaya etkisinin artması ve Fransa Krallığı'nda [[IV. Henry]] ve iç savaş sorunların çıkması nedenleri ile papalığın Venedik Cumhuriyeti üzerine baskısı artış gösterdi.
His dogat happens serenely aside from the continual revival of the papacy, which finds excessively liberal the policy of the Republic of Venice towards non-Catholics. Cicogna, although very believing, firmly defends the liberty which the citizens of the republic and the foreigners who reside there may enjoy.
 
Bu barışçıl refahlık döneminde tüm 16. yüzyıl geleneklerine devam ederek Doçe büyük imar hareketlerine geçerek Venedik şehrinin mimarisinin süslenmesine önem verdi. Bu dönemde diğer imar hareketleri arasında şu önemli inşaat hareketleri görüldü: [[Palazzo Duçale (Venedik)|Pallazzo Duçale Sarayı]]'in tamir ve renovasyonu; [[Rialto Köprüsü|Rialto Köprüsü (İt.: ''Ponte di Rialto'')]]'nun yapımı (1588-1591); Pallazzo Duçale Sarayı yanında Pıombi zindanlarının ve [[Ahlar Köprüsü|Ahlar Köprüsü (İt:''Ponte dei Sospiri'')]] inşa edilmesi; ünlü mimar [[Andrea Palladio|Paladdio]] tasarımı ve yapımı ile [[İl Redentöre|Santissimo Redentöre Kilisesi]]" ; [[yıldız kale]] şekilli "Palmanova" Kalesi.
During these years, Venice continues its policy of architectural embellishment that lasts all the sixteenth century; The bridge of the Rialto (1588-1591), the construction of the prisons of the Piombi (1591 - 1605), and the Bridge of Sighs (1590 - 1600) among the most important works.
 
Doçe Pasquale Cicogna kısa süren yüksek ateşli bir hastalıktan sonra 2 Nisan 1595'de Venedik'de vefat etti. On tane vasiyetname hazırlamış olduğu anlaşıldı. Bu vasiyetnamelerin hepsinde Doçe Pasquale Cicogna'nın daha doçe olmadan eşi öldükten sonra birlikte yaşadıği Alba adlı bir Venedikli hanım bulunduğu belirtilmiştir. Bunun yanında Doçe'nin bir gayrimeşru oğlundan bahsedilmektedir. Doçe'nin bu gayrimeşru oğlu önce bir manastırda keşiş olarak yaşamış ama sonra Rab Piskoposu olmuştur. Doçe Pasquale Cicogna meazarı yaşamakta olduğu zaman devamlı gitmekte olduğu Santa Maria Assunta Kilisesi'ndedir. Mezarı başında ressam Palma il Giovane tarafından üç büyük yağlıboya tablo vardır. Büyükçe bir mezar taşına kazılmış uzunca bir mezar kitabesi ve dualar da bu mezarın başındadır.
Pasquale Cicogna died of fever on 2 April 1595. He was buried in the church of Santa Maria Assunta.
 
.
-->
 
==Ayrıca bakınız==
34.095

düzenleme