İçeriğe atla

Silvestro Valiero

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Silvestro Valiero
Silvestro_Valiero portresi
Venedik Cumhuriyeti Doçesi (109.)
Doge di Venezia
Hüküm süresi25 Şubat, 1694 – 7 Temmuz, 1700
6 yıl 4 ay 12 gün
Önce gelenFrancesco Morosini
Sonra gelenII. Alvise Mocenigo
Doğum8 Mart 1630
Venedik
Ölüm7 Temmuz 1700 (yaş: 70)
Venedik
DefinSanti Giovanni e Paolo Bazilikası, Venedik
Eş(ler)iElisabetta Querini
BabasıBertuccio Valiero
AnnesiBenedetta Pisani.

.

Silvestro Valier arması

'Silvestro Valiero veya Silvestro Valier (d. 8 Mart 1630, Venedik - ö. 8 Mart 1700, Venedik).15 Subat 1694 – 7 Temmuz 1700 döneminde Venedik Cumhuriyeti'ne "Doçe" unvanı ile devlet başkanlığı yapan 109'uncu dükdür. Doçe Francesco Morosini'nun ölümünden sonra yapılan seçimden sonra 25 Şubat, 1694'te tahta çıktı. 6 yıl 4 ay 12 gün süren Venedik Cumhuriyeti "Doçe"'lik saltanatından sonra 7 Temmuz 1700 'de 70 yaşında Venedik'te öldü.

Doçeliği sırasında 1684-1699 yılları arasında gayet uzun süren Venedik, Avusturya ve Lehistan'dan oluşan Kutsal İttifak devletleri ile Osmanlı Devleti arasında süren ve özellikle Venedik için bu savaşın bir kısmı olan Mora Savaşı devam etmiş ve bu savaş 26 Ocak 1699'da imzalanan Karlofça Antlaşması ile sona ermiştir.

Doçe olmadan önce

[değiştir | kaynağı değiştir]

Silvestro Valiero 3 Ocak 1628de Venedik'te doğdu. Babası Bertuccio Valiero, 1656-1658 döneminde Venedik Doçesi olmuştu. Annesi Benedetta Pisanı idi. Silvestro ailenin tek çocuğu idi. 19 yaşında iken 1647'de Elizabeth Querini ile evlilik yaptı. O yıl Venedik Cumhuriyet devlet yönetimine girip, bir miktar para sarfederek, devlete "nakit harcamaları mali kontrolörü" oldu. Günün tarihçileri yönetim için özel bir yeteneği olmadığını; ancak gayet yakışıklı olup gayet güzel dikkat çekici şekilde konuşma yapabildiğini belirtmektedirler. Devlet hizmeti kariyerinde kendinin bu özel nitelik ve yeteneklerinin önemli olduğu diplomatik görevlerde bulundu. Rahat ve konforlu bir hayat geçirmeyi sevmekte idi. Aynı zamanda az gelirliler ve fakir ve fukaraya karşı gayet eli açıktı. Bu nedenle halk tarafından sevilmekte idi.

Venedik Doçesi olan Francesco Morsini 16 Ocak 1694'te öldü. Morosini bir asker olup 1683-1699 döneminde süren Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşları'nın bir parçası olan Mora Savaşı'nda Mora'nın 1684-1686 döneminde Venedikliler tarafından ele geçirilmesinde Venedik ordusu komutanı olduğu için bir kahraman gözü ile bakılmakta idi. Fakat Venedik'in de dahil olduğu Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşları Morsini öldüğü zaman hala şiddetle devam etmekte idi ve Venedik Cumhuriyeti bu savaş harcamaları nedeni ile büyük mali sıkıntılara maruz kalmıştı. Bu nedenle Venedik "Doçe Seçmenler Konseyi" halk kahramanı olmayan ve daha az başarma tutkusu olan bir kişiyi Doçe olarak seçmeyi tercih etti. 25 Şubat 1694'te bu konseyde yapılan oylama ile Silvestro Valiero 64 yaşında iken Venedik Doçesi seçildi .

Doçelik dönemi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Silvestro Valiero 25 Şubat 1694'te Venedik Doçesi seçilip taç giydikten sonra geleneksel olarak yeni doçe için, masrafları yeni doçe tarafından karşılanan, şehrin ana sokaklarında çok şaşaalı bir sokak alayı, şehirde her tarafa yaygın şenlik ve etkinler ve ziyafetler tertip edilmekte idi. Silvestro Valiero'nun Doçe olması şerefine yapılan bu şenlik ve etkinlikler çok savurgan bir şekilde yapıldı ve yeni doçe için çok masraflı oldu. Özellikle 1694'te Venedik Büyük Konseyi masrafları devlet maliyesi tarafından yapıldığı için yüksek devlet harcamalarını kısıtlamak için yeni dogeressa (doçenin karısı) şerefine yapılan kutlama törenin mütevazı olması hakkında bir kanun çıkartıp çok harcama gerektiren şaşaalı bir tören yapılmasını önlemek istemişti. Fakat Silvestro Valier, eşi dogeressa Elisabet Querini için 4 Mart 1694'te yapılan tören için bu kuralın bir istisna olarak uygulanmamasını sağladı. Böylece dogressa için törene Elisebet Querini altın sırmalı kumaştan yapılmış ve üzeri nadir siyah samur kürklerle süslenmiş bir giysi, gayet ince beyaz peçe ve Venedik doçe ve dogeressalarına has özel şekilli olan "corno ducale" olarak anılan bir şapka giymiş olarak katıldı. Birçok kıymetli taşlardan mücevharat ihtiva eden pek çok takılar taşımaktaydı ve göğüsünde gayet büyük elmasla süslü bir istavroz bulunmaktaydı. Doçe ve karısı dogeressa bu törende Venedik Cumhuriyeti'nin özel tahtında oturdular. Venedikte bulunan dış ülkeler elçileri, yüksek rütbeli devlet konseyleri üyeleri, devlet yargıçları ve Onlar Konseyi üyeleri sıra sıra gelip onların doçe ve dogeressa olmalarını kutladılar.


Doçe'nin ölmeden önce epeydir sıhhati iyi değildi.Fakat bu hasta halinde ailesi içinde bir seri anlaşmazlıklarla uğraşması gerekti ve bunlarda zaten bozuk sıhhatine menfi etkiler yaptı. 7 Temmuz 1700 tarihinde oldü. Mezarı için, içinde 24 diğer Venedik Doçesinin mezarı da bulunan, Santi Giovanni e Paolo Bazilikası seçildi ve buraya gömüldü. 1705-1708'de ise bu bazilikada Silvestro Valiero, karısı Elisabetta ve babası Bertuccio Valiero'nun mezar ve lahitlerini ihtiva eden yeni bir anıt-mezar yapıldı. Bu anıt-mezar siyah mermerden olup önünde siyah mermerden iki büyük sütun bulunmaktadır. Bu anıt-mezar mimar Andrea Tirallı tarafından tasarlanmıştır; anıt-mezarda bulunan heykeller İtalyan heykeltıraş olan Antonio Tarsia, Pietro Baratta ve diğerleri tarafından hazırlanmış ve üstündeki derin röliyetleri Gruppello Marino kontrolü altinda kazılmıştır. Bu Valiero ailesine ait anit-mezar Venedik'te doçeler için yapılmış olan en son anıt-mezar olmuştur.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  • Bu madde kısmen İtalyanca Wikipedia "Silvestro Valier" maddesi kaynaklıdır: [1] 7 Mart 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İtalyanca)

Dış kaynaklar

[değiştir | kaynağı değiştir]
  • Norwich, John Julius (1999) A History of Venice. New York: Vintage Books, ISBN 0-679-72197-5 (İngilizce)
  • da Mosto, Andrea (1983), Dogi di Venezia nella vita pubblica e privata. Floransa:A. Martello ISBN 88-09-02881-3 (İtalyanca)
  • Rendina, Claudio (2003) I dogi. Storia e segreti. Roma:Newton & Compton,, ISBN 88-8289-656-0 (İtalyanca)
  • Dumler, Helmut (2001), Venedig und die Dogen. Düsseldorf:Artemis & Winkler ISBN 978-3538071162 (Almanca)

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
  • "Valièr, Silvestro" maddesi, Enciclopedie on line Yayıncı:Treccani la Cultura Italiana, Online:[2] 11 Ekim 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İtalyanca)
Resmî unvanlar
Önce gelen:
Francesco Morosini
Venedik Doçesi
1694 – 1700
Sonra gelen:
II. Alvise Mocenigo