İçeriğe atla

Fehd bin Abdülaziz el-Suud: Revizyonlar arasındaki fark

k
düzen
k (düzen)
k (düzen)
'''Fehd bin Abdülaziz el-Suud''' ({{lang-ar|فهد بن عبد العزيز آل سعود‎}}, 1923 - 1 Ağustos 2005), [[Suudi Arabistan]] [[kral]]ı ve [[başbakan]]ı; Suudi Hanedanının eski lideri. Suudi kurucusu [[Abd el-Aziz El Suud|İbni Suud]]'un otuz yedi çocuğundan biri ve krallığı yöneten dördüncü oğlu.
 
[[Arabistan]] Dışişleri [[Bakan]]ı olarak [[Birleşmiş Milletler]]de ülkesini temsil etti. Birçok dış temasta bulunduktan sonra ülkesinde [[İçişleri Bakanlığı]] ve [[Başbakan]] yardımcılığı görevlerinde bulundu. 25 Mart 1975'te [[Kral Halid]]'in tahta geçmesi sonucu [[Arabistan]] [[veliaht]]-[[prens]]i oldu. Fehd, yarı- kardeşi [[Kral Halid]]'in ölmesinden sonra 13 Haziran 1982'de tahta çıktı. Kral olduğu sırada [[Ortadoğu]]; [[İran Devrimi]], [[Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ına işgalimüdahalesi]], [[İran-Irak Savaşı]], [[Lübnan iç savaşı]] ve [[Körfez savaşı]]nın etkileriyle çalkalanmaktaydı. Kral Fehd, ılımlı bir [[dış politika]] izleyerek tarafsız kalmaya çalıştı, [[Lübnan]]da [[arabulucu]]luk rolü üstlendi, [[İran]] ve [[Irak]] arasındaki çatışmalarda kendisini dışardadışarıda tutmayı başardı. Sovyetlerin [[Afganistan]]dan çıkartılması için [[Amerika]] ve [[Pakistan]]la birlik olarak, savaşta maddi açıdan büyük yardımlarda bulundu. [[Körfez savaşı]]nda [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]] taraftarı bir politika izlemesi ve [[Amerikan (sözcük)|Amerikan]] ordusuna üs kurma izni vermesi nedeniyle, [[Usame bin Ladin]] gibi birçok Radikal kesimce düşman ilan edildi. 1995 yılında, ilerleyen hastalığı nedeniyle [[felç]] geçirdi ve ülke yönetimini kardeşi [[Abdullah]]'a bırakarak sarayına çekildi. Uzun yıllar [[politika]]danpolitikadan uzak kalan Fehd, 2003 yılında televizyonlara çıkarak [[terör]] saldırılarını kınadığını bildirdi. İlerleyen hastalığı nedeniyle hastaneye kaldırıldı. 2005 yılının 1 Ağustos'unda [[Riyad]]'da hayata gözlerini yumdu.
 
[[Türkiye]]'de, [[Suudi Arabistan]]'daki eski bir [[Osmanlı]] [[kale]]sini yıktırmasıyla gündeme gelen Kral Fehd, [[Türkiye]]'de "Çirkin Kral" lakabıyla da tanınmıştır.