"ThyssenKrupp" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
→‎ThyssenKrupp AG Türkiyede: dilbilgisi düzeltildi eksik, yanlış kelimeler düzeltildi
(→‎ThyssenKrupp AG Türkiyede: dilbilgisi düzeltildi eksik, yanlış kelimeler düzeltildi)
}}
 
'''ThyssenKrupp AG''', merkezi [[Almanya]] olan çokulusluçok uluslu holding şirketi. ThyssenKrupp AG dünyanın en büyük [[Konglomerat]]larından biri olup dünya çapında 670 şirketten oluşmaktadır. ThyssenKrupp Dünyanın en büyük çelik üreticilerinden biridir,. şirketŞirket aynı zamanda bileşenleri ve otomotiv endüstrisi için sistemler, asansörler, yürüyen merdivenler,ticaret üretmektedir. Ticaret ve sanayi alanlarında hizmet vermektedir. Şirket Thyssen AG ve Krupp şirketlerinin 1999 yılında birleşmenin sonucudur. [[Duisburg|Duisburg']]da merkez binası ve [[Essen|Essen']]de operasyonel merkezi vardır. ThyssenKrupp'un ürünleri çelik üretimi ve gemi yapımı için makine ve endüstriyel alanda hizmetleridir.Aynı zamanda, savunma alanında faaliyet göstermektedir.
2009 yılında şirketdeşirkette yeniden yapılanma yapıldı ve iki büyük bölüme: Malzeme ve Teknoloji bölümlerine ayrıldı.Teknoloji Bölümü asansör,bioteknoloji vebiyoteknoloji, parçalar teknolojisi ve deniz sistemleri üzerinde; malzemeler bölümü karbon çelik, paslanmaz çelik ve malzeme hizmetler üzerinde yoğunlaşmaktadır.
 
== Tarihi ==
[[Dosya:Thyssen-Krupp-Quartier-Essen-Q1-2013.jpg|küçükresim|ThyssenKruppun Essendeki merkez binası]]
[[Dosya:ThyssenKrupp Duisburg 016.jpg|küçükresim|sol|ThyssenKruppun Duisburgdakı fabrikası]]
1891 yılında August Thyssen ve kardeşi "Joseph Gewerkschaft Deutscher Kaiser" bir kömür madenciliği şirketinşirketinin tüm hisselerine sahip oldular. aynıAynı şirketin çelik fabrikası , [[Duisburg|Duisburg']]da açıldı.Daha sonra August Thyssen tarafından büyüdülenbüyütülen şirket, demir, çelik ve imalat gemileri, makineleriiçin makineler üretmeye başladı. [[Birinci Dünya Savaşı]] zamanızamanında şirket zararazarar maruz kaldıetti. [[İkinci Dünya Savaşı]] zamanızamanında şirket savaşkendi ekonomisi için çalışdıçalıştı. Savaşın sona ermesinden sonra 1953 yılında Ağustos, Thyssen-Hütte AG adlı yeni bir şirket kuruldu. Duisburg şirketin diğer fabrikaları yasal olarak bağımsız kuruluşlar haline geldi;. 1950'li ve 1960'lı yıllarda onlar Thyssen grubuna tekrar entegredahil edildiedildiler.1956 yılında Niederrheinischen Hütte AG,1957 yılında Deutschen Edelstahlwerke AG, 1973 yılında Rheinstahl AG,1978 yılında Phoenix-Rheinrohr AG (metalurjik çalışmalar ve değirmenler) ve Hüttenwerk Oberhausen AG, Thyssen tarafınantarafından alındı. 1977 yılından şirket, yeniden Thyssen AG adını aldı.
 
1999 yılı 17 martMart tarihinde, Almanya'nın 2 büyük holdingi, Krupp ve Thyssen AG birleşmeleriyle ThyssenKrupp AG 'yi yarattıklarınıoluşturduklarını ilan ettiler ve 23 ekimdeEkim'de işlem tamamlandı.<ref>http://www.thyssen.com/en/konzern/geschichte_chronik_tk1999.html</ref> Böylece 2 büyük güç tek bir güçtegüç olacak şekilde birleştirildi.
1988 yılında ThyssenKrupp Alman amortisör üreticisi BilsteiniBilstein'i satın aldı.<ref>http://www.bilsteinus.com/about-bilstein/history/</ref>.1999 yılında ise ThyssenKrupp amerikan asansör üreticisi [[Dover Elevator Company|Dover Elevator Company'i]]ini,dört yıl sonra Kore merkezli Dongyang Asansör şirketini devraldı.
2005 yılında ThyssenKrupp [[Howaldtswerke-Deutsche Werft|Howaldtswerke-Deutsche Werft']]i bünyesine geçirtdigeçirdi.Bunun esasında AvrupadaAvrupa'da en büyük gemi inşaatı şirketi [[ThyssenKrupp Marine Systems]] şirketini kurdu. EmdenHem HDW Blohm + Voss Hamburg, hem de Nordseewerke'nin ek olarak,yi aynı zamanda TKMS iştirakiile ortaklık kurdu. One Equity Partners ,TKMS hisselerinin% 25 tutar.2005 yılında ThyssenKrupp, [[BAE Systems|BAE Systems']]den [[Atlas Elektronik|Atlas Elektronik']]in% 60 satın aldı.
2008 yılının başlarında ise ThyssenKrupp, Aerospace , Kent, Washington merkezli "Apollo Metaller ve Havacılık Metaller"'i havacılık ve savunma üssü ile satın aldı.
 
== ThyssenKrupp AG-'nin yan şirketleri ==
* ThyssenKrupp Havaalanı Sistemleri: - jetJet, köprü ve yolcu biniş köprüleri üreten firma.
* ThyssenKrupp Automotive-Otomotiv: Makina ve mühendisliği,makina,otomotiv üzerinde uzmanlaşmış şirket.
* Berco: -[[palet (mekanik)|paletPalet]] ve şasi paletli araçların önemli bir üreticiüreticisi. 1999 yılından bu yana ThyssenKrupp Grubu'nun bir parçasıdır.
* ThyssenKrupp Bilstein: - büyükBüyük otomobil şirketlerinin birçoğunda kullanılan [[amortisör]]ler ve [[stabilizatör]] üretici.Şirket Ağustos Bilstein tarafından 1873 yılında kuruldu. 1999 yılından bu yana grubun parçasıdırüreticisi.
* [[Blohm + Voss]]: - gemiGemi inşa şirketi.
* ThyssenKrupp Drauz: - kesmeKesme aletleri, sıkma ve montaj, yükleme ve işleme merkezleri için makine ve ulaşım sistemlerinin, lazer kaynak sistemleri ve lazer kesim, araç sürücülerinin sistemleri boşaltma, karoseri üretimi için makineler ve yarı otomatik kaynak hatları.\ üreticisi.
* ThyssenKrupp Elevator -: Asansör ve yürüyen merdiven ekipmanı üreticisi. şirketŞirket 67 ülkede temsilciliyitemsilcisi ve 44 .000 çalışanı vardır. şirketŞirket [[asansör]], [[yürüyen merdiven]] ve [[yürüyen bant]] sunmaktadır.
* ThyssenKrupp Mannex: - boruBoru ve boru aksesuarları, haddelenmiş çelik (çelik fabrikaları için), endüstriyel tesisler, petrol ve gaz platformlarının inşası için donatım üreticisi.
* ThyssenKrupp Materials International: - haddelenmişHaddelenmiş metal üreticisi.
* ThyssenKrupp Nirosta: - yüzeyYüzey kapsamlı paslanmaz çelik üreticisi;. 1995 yılından bu yana çalışmaktadır.
* [[Nordseewerke]] -: 1903 yılından bu yana gemi yapımı yapan şirket.
* [[Polysius]]: -Çimento çimento sanayisanayisi için donatım temini.
* ThyssenKrupp Industrial Solutions: - kimyaKimya, petrokimya, petrol arıtma endüstrisi için EPC yüklenicisi. Birçok teknolojilerinteknolojinin lisansörü.
* [[Rasselstein GmbH]]: -En büyük teneke en büyük tedarikçilerinden biri.
* [[Rothe Erde]]: - rulmanRulman, çelik ve makinelermakineleri, otomobiller için [[yatak (makina elemanı)|yatak]] üreticilerinden biri.
* ThyssenKrupp Schulte: - haddelenmişHaddelenmiş metal, haddelenmiş çelik, paslanmaz çelik, demir dışı metaller üreticisi. [[Dortmund|Dortmund']]da 1896 yılında kurulmuştur.
* ThyssenKrupp Stahl Baulemente: - çeşitliÇeşitli uygulamalar için, bina ve tesisler için, yapı malzemeleri ve yapı sistemlerinin üreticisi.
* [[Uhde]] -: Şirketin inşaat sektöründe dünya liderlerinden biri. Şirketin kendi iştirakleriortaklıkları Avustralya, Hindistan, İtalya, İspanya, Türkiye, Rusya, İsviçre, Güney Afrika bulunmaktadır.
* ThyssenKrupp Steel.
* ThyssenKrupp VDM: - yüksekYüksek performans levha, folyo, tel çubuklar, borular için kütük, nikel bazlı alaşımlar ve özel paslanmaz çelik, yumuşak manyetik alaşımlar, dövme metal malzemesi, sikkelerin basım için damgalı ve bükülmüş ürünlerin üretici.
* [[Uhde]] - Şirketin inşaat sektöründe dünya liderlerinden biri. Şirketin kendi iştirakleri Avustralya, Hindistan, İtalya, İspanya, Türkiye, Rusya, İsviçre, Güney Afrika bulunmaktadır.
* ThyssenKrupp VDM - yüksek performans levha, folyo, tel çubuklar, borular için kütük, nikel bazlı alaşımlar ve özel paslanmaz çelik, yumuşak manyetik alaşımlar,dövme metal malzemesi,sikkelerin basım için damgalı ve bükülmüş ürünlerin üretici.
 
== ThyssenKrupp AG TürkiyedeTürkiye'de ==
{{düzenle-tr}}
ThyssenKrupp TürkiyedeTürkiye'de ilk kez Krupp şirketi olarak Osmanlı zamanında ilk lokomotifi sağladıbuldu. Daha sonra demiryoludemir yolu projesi Berlin-Bağdat DemiryoluDemir Yolu Hattını gerçekleşdirmişdirgerçekleştirmiştir.<ref>http://www.yenihayat.de/2013/01/21/silah-ve-somuruyle-buyuyen-celik-devi-krupp-200-yasinda/</ref> 1903 yılında ise Thyssen TürkiyedekiTürkiye'deki temsilciliyitemsilciyi yaratıldıoluşturdu.1950li 1950'li yıllarda ThyssenKrupp TürkiyeyeTürkiye'ye yatırımlar koyarakyaparak ülke sanayisine destek oldu,birçok. Birçok üretim tesisleri ve projeler yaratıldıyapıldı. 2008 yılında BursadaBursa'da özel işlenmemiş parçalar tesisi, 2009 yılında
İstanbul Çelik Servis Merkezi, GebzedeGebze'de yeni servis merkezini başlattı. 2013 yılında Bandırma’daki BAGFAŞ tesisinin inşaatına başlatıldıbaşlandı. 2014 yılında itibaren "ThyssenKrupp Materials Turkey" şirketi kuruldu.Bu günküO gündegünden Türkiyedebu yana Türkiye'de asansörler, paslanmaz çelik, farklı endüstriler için malzemeler üretiliyor. Şu an Türkiye ThyssenKrupp için önemli ve dinamik pazardır,gelecek. Gelecek yıllarda da şirketin TürkiyedeTürkiye'de yatırımlarıyatırımlarını ve satış kapasitesikapasitesini artırmağıartırmayı hedefliyor.<ref>http://www.thyssenkrupp-materials-turkey.com/tarihce.html</ref><ref>http://www.milliyet.com.tr/turkiye-pazarinda-iki-kat-buyuyecek-konut-2029822/</ref>
 
== Kaynakça==
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü