ThyssenKrupp

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
ThyssenKrupp AG
Thyssenkrupp AG Logo 2015.svg
İşlem kodu FWBTKA, LSE0O1C
Tip Aktiengesellschaft
Kuruluş 1811 (Krupp),1891 (Thyssen AG),1999 (ThyssenKrupp)
Kurucu Thyssen AG, Krupp
Ülke Duisburg ve Essen,AlmanyaAlmanya
Hizmet bölgesi Dünya çapında
Önemli kişiler Heinrich Hiesinger (CEO)
Alan Konglomerat
Ürün Çelik,Paslanmaz çelik,Otomotiv mühendisliği,Deniz teknolojisi mühendisliği,Gemi inşaatı ve deniz mühendisliği,Biyoteknoloji
Gelir artış 42.778 billion (2015)[1]
Net gelir artış 537 milyon (2014)
Toplam varlıklar artış 35.6 billion (2015)
Çalışan sayısı 155,697 (2015)
Ana sayfa Resmi sayfası

ThyssenKrupp AG, merkezi Almanya olan çok uluslu holding şirketi. ThyssenKrupp AG dünyanın en büyük Konglomeratlarından biri olup dünya çapında 670 şirketten oluşmaktadır. ThyssenKrupp Dünyanın en büyük çelik üreticilerinden biridir. Şirket aynı zamanda bileşenleri ve otomotiv endüstrisi için sistemler, asansörler, yürüyen merdivenler üretmektedir. Ticaret ve sanayi alanlarında hizmet vermektedir. Şirket Thyssen AG ve Krupp şirketlerinin 1999 yılında birleşmenin sonucudur. Duisburg'da merkez binası ve Essen'de operasyonel merkezi vardır. ThyssenKrupp'un ürünleri çelik üretimi ve gemi yapımı için makine ve endüstriyel alanda hizmetleridir.Aynı zamanda, savunma alanında faaliyet göstermektedir. 2009 yılında şirkette yeniden yapılanma yapıldı ve iki büyük bölüme: Malzeme ve Teknoloji bölümlerine ayrıldı.Teknoloji Bölümü asansör, biyoteknoloji, parçalar teknolojisi ve deniz sistemleri üzerinde; malzemeler bölümü karbon çelik, paslanmaz çelik ve malzeme hizmetler üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

ThyssenKruppun Essendeki merkez binası
ThyssenKruppun Duisburgdakı fabrikası

1891 yılında August Thyssen ve kardeşi Joseph Gewerkschaft Deutscher Kaiser bir kömür madenciliği şirketinin tüm hisselerine sahip oldular. Aynı şirketin çelik fabrikası, Duisburg'da açıldı.Daha sonra August Thyssen tarafından büyütülen şirket, demir, çelik ve imalat gemileri için makineler üretmeye başladı. Birinci Dünya Savaşı zamanında şirket zarar etti. İkinci Dünya Savaşı zamanında şirket kendi ekonomisi için çalıştı. Savaşın sona ermesinden sonra 1953 yılında, Thyssen-Hütte AG adlı yeni bir şirket kuruldu. Duisburg şirketin diğer fabrikaları yasal olarak bağımsız kuruluşlar haline geldi. 1950'li ve 1960'lı yıllarda Thyssen grubuna tekrar dahil edildiler.1956 yılında Niederrheinischen Hütte AG,1957 yılında Deutschen Edelstahlwerke AG, 1973 yılında Rheinstahl AG,1978 yılında Phoenix-Rheinrohr AG ve Hüttenwerk Oberhausen AG, Thyssen tarafından alındı. 1977 yılından şirket, yeniden Thyssen AG adını aldı.

1999 yılı 17 Mart tarihinde, Almanya'nın 2 büyük holdingi, Krupp ve Thyssen AG birleşmeleriyle ThyssenKrupp AG 'yi oluşturduklarını ilan ettiler ve 23 Ekim'de işlem tamamlandı.[2] Böylece 2 büyük güç tek bir güç olacak şekilde birleştirildi. 1988 yılında ThyssenKrupp Alman amortisör üreticisi Bilstein'i satın aldı.[3].1999 yılında ise ThyssenKrupp amerikan asansör üreticisi Dover Elevator Company'i,dört yıl sonra Kore merkezli Dongyang Asansör şirketini devraldı. 2005 yılında ThyssenKrupp Howaldtswerke-Deutsche Werft'i bünyesine geçirdi.Bunun esasında Avrupa'da en büyük gemi inşaatı şirketi ThyssenKrupp Marine Systems şirketini kurdu. Hem HDW Blohm + Voss Hamburg, hem de Nordseewerke'yi aynı zamanda TKMS ile ortaklık kurdu. One Equity Partners,TKMS hisselerinin% 25 tutar.2005 yılında ThyssenKrupp, BAE Systems'den Atlas Elektronik'in% 60 satın aldı. 2008 yılının başlarında ise ThyssenKrupp, Aerospace, Kent, Washington merkezli Apollo Metaller ve Havacılık Metaller'i havacılık ve savunma üssü ile satın aldı.

ThyssenKrupp AG'nin yan şirketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • ThyssenKrupp Havaalanı Sistemleri: Jet, köprü ve yolcu biniş köprüleri üreten firma.
 • ThyssenKrupp Automotive: Makina ve otomotiv üzerinde uzmanlaşmış şirket.
 • Berco: Palet ve şasi paletli araçların önemli bir üreticisi. 1999 yılından bu yana ThyssenKrupp Grubu'nun bir parçasıdır.
 • ThyssenKrupp Bilstein: Büyük otomobil şirketlerinin birçoğunda kullanılan amortisörler ve stabilizatör üreticisi.
 • Blohm + Voss: Gemi inşa şirketi.
 • ThyssenKrupp Drauz: Kesme aletleri, sıkma ve montaj, yükleme ve işleme merkezleri için makine ve ulaşım sistemlerinin, lazer kaynak sistemleri ve lazer kesim, araç sürücülerinin sistemleri boşaltma, karoseri üretimi için makineler ve yarı otomatik kaynak hatları üreticisi.
 • ThyssenKrupp Elevator: Asansör ve yürüyen merdiven ekipmanı üreticisi. Şirket 67 ülkede temsilcisi ve 44.000 çalışanı vardır. Şirket asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen bant sunmaktadır.
 • ThyssenKrupp Mannex: Boru ve aksesuarları, haddelenmiş çelik, endüstriyel tesisler, petrol ve gaz platformlarının inşası için donatım üreticisi.
 • ThyssenKrupp Materials International: Haddelenmiş metal üreticisi.
 • ThyssenKrupp Nirosta: Yüzey kapsamlı paslanmaz çelik üreticisi. 1995 yılından bu yana çalışmaktadır.
 • Nordseewerke: 1903 yılından bu yana gemi yapan şirket.
 • Polysius: Çimento sanayisi için donatım temini.
 • ThyssenKrupp Industrial Solutions: Kimya, petrokimya, petrol arıtma endüstrisi için EPC yüklenicisi. Birçok teknolojinin lisansörü.
 • Rasselstein GmbH: En büyük teneke tedarikçilerinden biri.
 • Rothe Erde: Rulman, çelik ve makineleri, otomobiller için yatak üreticilerinden biri.
 • ThyssenKrupp Schulte: Haddelenmiş metal, haddelenmiş çelik, paslanmaz çelik, demir dışı metaller üreticisi. Dortmund'da 1896 yılında kurulmuştur.
 • ThyssenKrupp Stahl Baulemente: Çeşitli uygulamalar için, bina ve tesisler için, yapı malzemeleri ve yapı sistemlerinin üreticisi.
 • Uhde: Şirketin inşaat sektöründe dünya liderlerinden biri. Şirketin ortaklıkları Avustralya, Hindistan, İtalya, İspanya, Türkiye, Rusya, İsviçre, Güney Afrika bulunmaktadır.
 • ThyssenKrupp VDM: Yüksek performans levha, folyo, tel çubuklar, borular için kütük, nikel bazlı alaşımlar ve özel paslanmaz çelik, yumuşak manyetik alaşımlar, dövme metal malzemesi, sikkelerin basım için damgalı ve bükülmüş ürünlerin üretici.

ThyssenKrupp AG Türkiye'de[değiştir | kaynağı değiştir]

ThyssenKrupp Türkiye'de ilk kez Krupp şirketi olarak Osmanlı zamanında ilk lokomotifi buldu. Daha sonra demir yolu projesi Berlin-Bağdat Demir Yolu Hattını gerçekleştirmiştir.[4] 1903 yılında ise Thyssen Türkiye'deki temsilciliğini oluşturdu. 1950'li yıllarda ThyssenKrupp Türkiye'ye yatırımlar yaparak ülke sanayisine destek oldu. Birçok üretim tesisleri ve projeler yapıldı. 2008 yılında Bursa'da özel işlenmemiş parçalar tesisi, 2009 yılında İstanbul Çelik Servis Merkezi, Gebze'de yeni servis merkezini başlattı. 2013 yılında Bandırma’daki BAGFAŞ tesisinin inşaatına başlandı. 2014 yılında itibaren "ThyssenKrupp Materials Turkey" şirketi kuruldu. O günden bu yana Türkiye'de asansörler, paslanmaz çelik, farklı endüstriler için malzemeler üretiliyor. Şu an Türkiye ThyssenKrupp için önemli ve dinamik pazardır. Gelecek yıllarda da şirket Türkiye'de yatırımlarını ve satış kapasitesini artırmayı hedefliyor.[5][6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]