İçeriğe atla

Yeşil Gece: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
Değişiklik özeti yok
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği
Değişiklik özeti yok
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği
 
== Roman Hakkında ==
Romanın ana karakteri Şahin öğretmenÖğretmen'dir. olaylarOlaylar bu öğretmenin etrafında gerçekleşiyor. Modern eğitimin gericilere karşı verdiği mücadele anlatılıyor.
 
Şahin bey muhallim okulundan mezun olduktan sonra tayini [[İstanbul]]'a çıktığı halde tayinini bir taşra kasabasına ister. [[Anadolu]]'da görev yapmak isteyen bu genç yetkililerle konuşarak tayinini [[Anadolu]]'ya aldırır. [[Anadolu]]'ya gelidiğinde cahillik ve sefaletin sardığı köylülerle karşılaşır, her zorulğa göğüs geren Şahin beyBey köyünün düşmanlar tarafından işgal edilmesiyle hayatı değişir. Düşman kuvvetleri köyde bazı kişilerle iş birliği yapmak istemişlerdir ve bu kişiler arasında Şahin beyBey de vardır.
 
Şahin beyBey düşman kuvvetlerini bu teklifini kabul eder amacı Türk kuvvetleri'nekuvvetlerine istihbaratta yardım etmektir. Şahin beyinBey'in birçok yardımı dokunur fakat sonra düşman kuvvetleri Şahin beyBey'in onlardan haber sızdırmak için yanlarında bulunduğunu anlarlar ve onu sürgüne gönderirler. Şahin beyBey [[Cumhuriyet]] kurulduktan sonra köyüne döndüğünde herkes o nuonu düşmanla işbirlikçi hoca olarak bilir fakat kimse gerçeği bilemez. Şahin hocaHoca da kaderin bu ağır tokadıyla bir umut [[Ankara]]'ya gider.
 
{{Reşat Nuri Güntekin}}
43.933

düzenleme