"Kral Yolu" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
yazım hatası
k (yazım hatası)
k (yazım hatası)
[[Dosya:Nineveh mashki gate from west.JPG|250px|thumb|Restore edilmiş bir kapı, Nineveh]]
[[Dosya:Persepolis 24.11.2009 11-36-03.jpg|250px|thumb|Pers başkenti, Persepolis]]
'''Kral Yolu''' veya tam ismi ile '''Pers Kral Yolu''' [[Pers İmparatorluğu]] kralı [[I. Darius]] zamanında M.Ö. 5. yüzyılda onarılmış ve yeniden düzenlenmiş bir antik anayoldur. Bu yol büyük imparatorluk boyunca [[Efes]]'den [[Persepolis]]'e kadar hızlı ulaşımı kolaylaştırmak için yapmıştır. Bu kuryeler yedi günde 2.699 kilometre seyahat edebiliyorlardı. [[Antik Yunanistan|Yunan]] tarihçi [[Herodot]]'un yazdığı, "Dünya'da PersliPers kuryelerden daha hızlı seyahat eden başka bir şey yoktur." cümleleri ile onları övmektedir. Benzer bir şekilde, "Ne kar ne yağmur ne sıcaklık ne de gecenin karanlığı onların görevlerini yapmalarına engeldi." cümlesi ise bu kuryelerin gayri resmigayriresmî sloganlarıydı.
 
Önemi:
 
== Önemi: ==
Yolun seyri [[Herodotus]]'un yazılarından, [[arkeoloji]]k araştırmalardan ve tarihi kayıtlardan yararlanılarak yeniden yapılmıştır. Batıda [[Sardis]] ve [[Efes]]'ten başlayarak ([[Türkiye]]'de [[İzmir]]'in 95 km kadar doğusunda), doğuya doğru şu an ki Türkiye'nin orta kuzey kısmından Asur'un başkenti [[Nineveh|Ninova]]'ya (şu an ki [[Musul]], [[Irak]]) varmaktadır, daha sonra Babil'in (şu an ki [[Bağdat]], [[Irak]]) güneyine geçmektedir. Babil'in yakınından, yolun iki ayrı yola ayrıldığı düşünülmektedir, bir tanesi kuzeybatıya daha sonra batıdan [[Ecbatana]] ve oradan da [[İpek Yolu]] ile beraber gitmektedir, diğer yol ise doğuya devam ederek Pers başkenti [[Susa]]'ya (şu anki [[İran]]) ulaşmaktadır ve daha sonra güneydoğudan [[Persepolis]] geçmektedir.
 
 
 
Yolun Pers İmparatorluğu'ndaki şehirler arasında en kolay veya en kısa yolu takip etmemesinden dolayı, arkeologlar yolun en batı kısmının Asur kralları tarafından yapıldığını düşünmektedirler çünkü yol eski imparatorluğun kalbine doğru gitmektedir. İlk çağ'da Batı Anadolu'da, Gediz ve Menderes nehirleri arasındaki bölgede kurulan Lidyalılar, Efes'ten Mezopotamya'ya kadar uzanan Kral Yolu denilen ünlü ticaret yolunu yapmışlardır. Bu yol sayesinde doğubatı arasında ticaret ve kültürel etkileşim hızlanmıştır. Lidya Uygarlığı, Kral Yolu sayesinde ekonomi,bilim,sanat,kültür ve ticaret alanlarında çok önemli ilerlemeler kaydetmişti.Daha doğu taraftaki parçaları ise (şu anki İran) büyük ticaret yolu [[İpek Yolu]] ile kesişmektedir.
41.122

değişiklik

Gezinti menüsü