İçeriğe atla

"Eskrim" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Bir kısmı Türkiye'de eskrim maddesine taşındı
k (95.13.41.230 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Rapsar tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
(Bir kısmı Türkiye'de eskrim maddesine taşındı)
Kılıç, hem dürtme, hem de kesme silahı olarak kullanılır. Düz ve yassı olan kılıcın yarı yuvarlak bir koruyucusu vardır. Rakibin belden yukarısına kılıcın ucuyla ya da kenarlarıyla yapılan vuruşlar sayı kazandırır.
 
Eskrim karşılaşmaları, Uluslararası Eskrim Federasyonu'nun ([[FIE]]) yönetiminde yapılır. Eskrim, 1896'dan bu yana [[Olimpiyat Oyunları]]'nda da yer alan spor dallarından biridir. Türkiye'de eskrimin gelişmesi 1903'te askeri okullarda ders olarak okutulmasıyla başladı. 1923'te [[Türkiye Eskrim Federasyonu]] kuruldu. Türk eskrimciler özellikle Balkan Şampiyonaları'nda dereceler elde ettiler. [[Murat Dizioğlu]] 1983'te epe dalında Balkan Gençler Eskrim Şampiyonası'nda altın madalya kazanmıştır.
 
Türkiye Eskrim Federasyonu'na, 3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun ek-9 uncu maddesi hükmü gereğince Başbakanlık Makamının 28/6/2006 tarihli ve 238 sayılı olurları ile idari ve mali yönden özerklik verilmiştir.
 
== Dış bağlantılar ==