Flöre

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İtalyan flöresi

Flöre, düğmeyle kapatılmış ucuna doğru incelen, dikdörtgen kesitli, hafif ve esnek çelik namlulu dürtme silahıdır. 17. yüzyılda yaygın olan saray kılıçları için bir antrenman silahı olarak geliştirilmiştir. Epe ve kılıçla birlikte eskrim sporunda kullanılmaktadır.

Modern flöre[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransız kabze silah detayı

Modern eskrim flöresinin uzunluğu en çok 110 cm, ağırlığı da en çok 500 gr'dır. Daha hızlı hareket ettirebilmek için genelde daha hafif olanları yeğ ile tutulur. Tavlı çelikten yapılan ve en çok 120 mm çapında bir el koruma tası olan namlunun uzunluğu 900 mm'ye kadar çıkabilir. Hafif eğimli, sade bir kabzası bulunan Fransız flöresi ile el koruma tasının 5 cm gerisinde çapraz bir tutma çubuğu bulunan ve bir şeritle bileğe bağlanarak kullanılan İtalyan flöresi olmak üzere iki temel flöre türü vardır. İtalyan flöresi daha sağlam bir kavramaya olanak verirken, Fransız flöresi parmaklara ve bileğe daha geniş bir hareket özgürlüğü sağlar.

Uluslararası eskrim karşılaşmaları ile Olimpiyat Oyunları'ndaki eskrim etkinlikleri arasında yer alan flöre, bu karşılaşmalarda hem erkekler, hem de kadınlarca kullanılmaktadır. Flörenin ucunda puan kaydetmek için en az 500 gr basınç uygulanması gereken bir düğme vardır.[1] Flöre dövüşleri rakibin gövdesine odaklanan, en dar hedef bölgesine sahiptir. Elektronik puanlama sistemi sadece, bu bölgeye tuş yapıldığında tespitini yapar. Karşılaşma sırasında tuşlar silahın ucuyla, vücudun ön yüzünde çene altından kasıklara kadar, arka yüzünde ise enseden kalçaların üst sınırına kadar olan bölümlerdeki geçerli hedeflere yapılır. 1960'tan bu yana kadınlar ve erkeklerde hedef aynı tutulmaktadır.

Flörecinin savunma amacıyla başlama çizgisinden 5 m'den fazla geriye çekilmesi, rakibine bir tuş kazandırır. Vücudun hedef dışındaki noktalarına yapılan tuşlar sayılmaz. Bu durumda hakem maçı durdurur ve sayılmayan (geçersiz) tuşun yapılma anıyla, vuruşmanın fiilen kesilme anı arasındaki sürede yapılan tuşlar yok sayılır; ayrıca bir ceza verilmez. Saldırı hakkını sağlayan flöreciye, rakibi karşı saldırıda bulunamaz. Savunmadaki flörecinin karşı saldırı hakkını (riposte) elde etmesi için saldırıyı savuşturması ya da etkisizleştirmesi gerekir. Her iki flörecinin de saldırı hakkını aynı anda sağlamaları (böyle yapılan tuşlar sayılmaz) dışında, aynı anda yapılan tuşlarda, saldırı hakkını sağlamış olan flörecinin yaptığı tuş sayılır.

1956 Yaz Olimpiyatları'ndan itibaren uluslararası karşılaşmalarda elektrikli sayı aygıtı kullanılmaya başlamışsa da, saldırı hakkını kimin sağladığına hakem karar verir. Maçı, beş tuşu ilk tamamlayan kazanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Spor Kitabı, NTV Yayınları, Haziran 2008. ISBN 978-975-6690-98-7.