İçeriğe atla

Harput'ta Bir Amerikalı: Revizyonlar arasındaki fark

k
Silinmiş şablona verilen bağlantı kaldırıldı
(Yeni sayfa: '''Harput’ta Bir Amerikalı''', Cevat Fehmi Başkut'un yazdığı üç perdelik oyun. 1950’ler Türkiye’sindeki toplumunda yaygın olan yabancı hayranlığını yeren bir ...)
 
k (Silinmiş şablona verilen bağlantı kaldırıldı)
Eser, ilk olarak 1955-1956 tiyatro sezonunda [[İstanbul Şehir Tiyatroları]]’nda ve [[Devlet Tiyatrosu|Ankara Devlet Tiyatrosu]]’nda sahnelenmiştir.
== Oyunun Konusu ==
{{spoiler}}
Çocuk yaştayken babasıyla Harput'tan Amerika'ya göç eden ve zengin bir işadamı olan Abraham Moderus, kırk sene sonra geride bırakılan kardeşi Ahmet’i bulmak üzere İstanbul’a gelir. Moderus’un karşısına kardeşi olduğuna iddia eden üç kişi ve bir de kardeşinin karısıyla kızı olduklarını iddai eden iki kadın çıkınca, gerçek kardeşinin kim olduğunu bulması gerekir. Aynı günlerde ülkede gündemin önemli bir konusu da tımarhaneden bir delinin kaçmasıdır. <ref name=ozet>[http://www.belgeler.com/blg/1cl4/cevat-fehmi-bakut-un-tiyatro-eserleri-the-dramas-of-cevat-fehmi-baskut İzzet Deniz, '''Cevat Fehmi Başkut’un Tiyatro Eserleri''', ''Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, 2008'']</ref>
 
Gerçeği ortaya çıkarmak için Harput'a gidip belediye başkanı ile görüşen Maderus, asıl kardeşinin Harput’a uzak bir bahçede bahçıvanlık yaptığını öğrenir. Kendisinin onu aramasının asıl nedeninin Amerika’da durgunlaşan işleri için reklam yapmak olduğu anlaşılırken bir yandan da aranan delinin, kardeşini bulmasında yardımcı olması için anlaştığı komiser olduğu ortaya çıkar. Nihayet kardeşi ile buluştuklarında Ahmet, birlikte Amerika’ya gitme teklifini reddederek onu kovar.
{{endspoiler}}
== Oyun kişileri ==
{{çoklusütun}}
1.321.893

düzenleme