İçeriğe atla

"IBM" sayfasının sürümleri arasındaki fark

184 bayt kaldırıldı ,  7 yıl önce
Gerekçe: + kaynak gerektiren bilgi eklentisi + deneme amaçlı değişiklik
(İncelemeelemani tarafından yapılan 14126045 sayılı değişiklik geri alınıyor.)
(Gerekçe: + kaynak gerektiren bilgi eklentisi + deneme amaçlı değişiklik)
Interbrand'ın "2010 yılı Dünya'nın en değerli markaları" listesinde 2. sırada yer almaktadır. 2010 Faaliyet Raporu'na göre IBM'in dünya çapındaki geliri 99,870 milyar USD, net karı ise 14,833 milyar USD'dir.
 
=== IBM Watson (Eski Yarışma) ===
Amerika'da yayınlanan Jeopardy yarışmasını arka arkaya 74 kez kazanan Ken Jennings ile yarışmadan 3,3 milyon Dolar kazanarak bir rekora imza atan Brad Rutter IBM’in “Watson” isimli bilgisayarına karşı yarıştı. 14 Şubat’ta gerçekleşen yarışmanın ilk gününde Watson sorulan 30 sorudan 25’ine doğru cevap vererek 35.734 dolar kazandı. Yarışmanın son günü, Watson diğer yarışmacıları geride bırakıp 77.147 dolar ile yarışmayı bitirirken Jennings 24.000 Dolar, Rutter ise 21.600 Dolar ile tamamlayabildiler.
 
Bu yapı içerisinde içinde yeralacak olan “YDÜ İnovasyon Merkezi”ndeki süper bilgisayarların ilki 1,280 çekirdeklidir. Dörder çekirdekli Intel işlemcinin kullanıldığı süper bilgisayarın, saniyede 12 trilyon işlem yapabilme kapasitesine sahip olacağı hesaplanmaktadır. İkinci süper bilgisayar ise IBM’in yeni geliştirdiği Cell teknolojisi işlemcilerinden oluşmaktadır.
“Süper Bilgisayar”lar, iklim değişikliklerinin araştırılması, deprem simülasyonları, savunma araştırmaları, uzay araştırmaları, yüksek fizik enerjisi, geniş uygulama spektrumlu yeni nano ve bioteknoloji ürünlerinin buluş ve tasarımında, disiplinlerarası ve üstü araştırmalarda, bilgi yönetiminde, temel bilimlerde, yaşam bilimleri olan tıp, eczacılık, mikrobiyoloji ve genetik gibi alanlarda bilimsel araştırmalar için büyük önem taşımaktadır.
 
== IBM'nin İllegal Faaliyet Raporu ==
IBM Yasadaşı ihracattan dolayı suçlanarak 8.5 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.
 
== Ayrıca bakınız ==
* [[Türkiye'de bilgisayarın geçmişi]]
* [[Joel BAKAN'ın kitapları]]
 
== Kaynakça ==