İçeriğe atla

"Alan adı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
İngilizcesi alakasız
k (Whoyouare tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Addbot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
k (İngilizcesi alakasız)
'''Alan adı''' (''domain name''), bir [[web sitesininsitesi]]nin [[İnternet]]'teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı web sitesine sadece [[IP adresi]]yle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı <code>wikipedia.org</code> tur. Alan adları IP adresi denilen, bilgisayarların (sunucuların/serverların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir.
 
Örneğin <code>trpedia.com</code> alan adı adres barına yazıldığında tarayıcı bu alan adını önce IP adresine çevirir, daha sonra kullanıcıyı bu IP adresine sahip bilgisayara yönlendirir. Dolayısıyla web sitesinin ziyaret edilebilmesi için kullanıcıların IP adresini bilemeyecekleri göz önünde bulundurulmalı ve siteye daha kolay ve akılda kalıcı bir alan adı alınmalıdır. Alan adı almak için bir [[İnternet servis sağlayıcısı]]na gidilebilir veya web hosting (barındırma) firmasından müşteri için bir alan adı kaydetmesi istenebilir.
 
Aslında '''Alanalan adı''' satın aldığınız değil kiraladığınız bir hizmettir, bu yüzden diryüzdendir ki en fazla 10 yıl olmak üzere alan adınızın süresini yenilemelisiniz, normal olarak en az bir yıl olarak kayıt edilen alan adları, 10 yıla kadar tescil edilebilir
 
Türkiye'de alan adları [[ODTÜ]] tarafından yönetilmekte ve tahsis edilmektedir, en fazla 5 yıl olarak tahsis edilebilir.