İçeriğe atla

"İstanbul Adalet Sarayı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Sultanahmet Meydanında bulunduğu bilinen İstanbul Adalet Sarayı taşınmıştır.Yeni yeri İstanbul Kağıthane Çağlayan olduğundan bilgileri değiştirilmiştir.
k (217.131.185.114 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, 85.96.7.167 tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
k (Sultanahmet Meydanında bulunduğu bilinen İstanbul Adalet Sarayı taşınmıştır.Yeni yeri İstanbul Kağıthane Çağlayan olduğundan bilgileri değiştirilmiştir.)
'''İstanbul Adalet Sarayı''' ('''SultanahmetÇağlayan Adliyesi'''), [[Sultanahmet Meydanı]]'nda, [[İbrahim Paşa Sarayı]]'nın arkasında yer alan adliye binası.
 
320.000 m2 kapalı alana sahip İstanbul Adalet Sarayının inşaatı 2006 yılında tamamlanarak 2011 yılında faaliyete geçti.Teknolojik açıdan büyük yatırımlar yapılmıştır. Adliye tamamen bilgisayarlı ortama geçmiştir. Tüm hâkimlere ve Cumhuriyet savcılarına dizüstü bilgisayarlar,adliye personeline masaüstü bilgisayarlar verildi. Adalet hizmetlerinin daha etkin ve ivedi olarak yürütülebilmesi için "e-devlet" uygulamaları çerçevesinde "e-adalet" sistemi olan Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) hayata geçirildi.Mevcut tüm evraklar tarayıcılar yardımıyla elektronik sisteme dahil edildi.Özellikle icra müdürlüklerinde Otomasyon sistemi kurulması, e-satış yöntemine geçilmesi vatandaş,memur,avukat üçgeninde şeffaflık sağlanarak büyük bir kolaylık sağlandı.
[[Ayasofya]]'nın [[doğu]] cephesinin karşısında yer alan eski [[Adliye Sarayı]]'nın ([[Darülfünun]] Binası) 3-[[4 Aralık]] [[1933]] gecesi yanmasından sonra, [[İstanbul]] önemli bir adliye binasından yoksun kaldı. [[Cumhuriyet]]'in ilk yıllarında, önemli kamu binaları büyük ölçüde [[Ankara]]'nın gereksinimleri olarak görüldüğünden, [[Devlet]] en az bir 10 yıl boyunca [[İstanbul]]'a bu alanda bir yatırım yapmaktan uzak durdu.
Hâkim ve Cumhuriyet savcısı odaları, Bürolar,duruşma salonları, toplantı-konferans salonları, özel güvenlik, özel yemekhane servisi,Özel Temizlik Şirketi,personel yol servisi,banka şubeleri, PTT şubesi, Spor salonu, Bay-Bayan Kuaförü, Ana Sınıfı okulu,Nüfus Müdürlüğü Şubesi,Vergi Dairesi Şubesi,Baro Odaları,Adliye Karakolu,Jandarma, Elektrik Mühendisi,Mimar,Sosyal Hizmet Uzmanı,Psikolog,Pedagog,Adli Tıp Uzmanı,Doktor, vs. ile standartların üstünde bir yapı.
 
Adliyede,Savcılık, Asliye Ceza,Ağır Ceza,İcra Ceza,Sulh Ceza,Asliye Hukuk,Sulh Hukuk,Fikri ve Sinia Haklar Mahkemeleri,Asliye Ticaret,Tüketici Mahkemesi,İş Mahkemesi,Aile Mahkemesi,Çocuk Mahkemesi 'nin yanı sıra, İcra Daireleri yer almaktadır.
Adliye binasının nerede yapılacağı, büyük tartışmalara yol açtı. En büyük tartışma [[İbrahim Paşa Sarayı]]'nın yıktırılması, binanın bu arsa üzerine yapılması fikri ileri sürüldüğünde patlak verdi. Yine de [[1939]]'da [[saray]]ın bir bölümü yıktırılarak, [[istimlâk]]ler yapıldı.Ancak, [[II. Dünya Savaşı]]'nın araya girmesiyle çalışmalar durduruldu.
 
[[1949]]'da [[adliye sarayı]] için [[proje]] yarışması yeniden gündeme geldi. Yarışmayı kazanan proje, dönemin önde gelen iki [[Türk]] [[mimar]]ından ikisinin, [[Sedad Hakkı Eldem]] ve Ord. Prof. [[Emin Halid Onat]]'ın imzasını taşıyordu. Ancak bu [[proje]]nin yalnızca birinci bölümü, yani mahkemeler bloğu uygulandı. [[1951]]'de inşaatına başlanan bu bina, [[1955]]'de hizmete girdi. [[1958]]'de yapılan kazılarda [[Bizans]] döneminden kalma önemli [[arkeoloji]]k buluntular ortaya çıktı. [[Adliye Sarayı]]'nın uygulanan ilk bölümünün (A ve B blokları) inşa edilmesinden ve arada [[proje]] [[mimar]]larından Emin Onat'ın [[1961]]'de ölmesinden sonra, [[Sedad Hakkı Eldem]], [[arkeoloji]]k buluntuları da dikkate alarak, bunların üstünü kısmen örten ve [[Adliye Sarayı]]'nın uygulanmayan bölümünü yine de inşa edebilmeyi öngören yeni bir proje geliştirdi. Ancak bu proje de, [[Anıtlar Kurulu]]'nu olumlu kararına rağmen, uygulanma olanağı bulamadı.
 
4,000 m² alan üzerine yayılmış, ikisi yerin altında, altı kattan oluşan bina, [[İstanbul]]'da çeşitli [[ilçe]]lerde çok sayıda [[adliye]]nin göreve başlamasından sonra, halen [[Sultanahmet Adliyesi]] olarak kullanılmaktadır.
 
Adliyede,Savcılık, Ceza ve Fikri Haklar Mahkemeleri' nin yanı sıra, İcra Daireleri yer almaktadır.
 
[[Kategori:İstanbul'daki yapılar]]
1

değişiklik