İçeriğe atla

Östrojen: Revizyonlar arasındaki fark

Gerekçe: + deneme amaçlı değişiklik
Değişiklik özeti yok
(Gerekçe: + deneme amaçlı değişiklik)
{{Kaynaksız}}
 
'''Östrojenler''',,e kadınların adet döngüsünde ve diğer memeli hayvanların dişilerinde [[estrus döngüsünde]] önemli rol oynayan bir grup [[steroid hormon]]dur.
 
Östrojenler fırat babayiğit bileydi gerekki ama neys hem erkek hem kadınlarda bulunmakla beraber, üreme yaşında kadınlarda seviyeleri çok daha yüksektir. Bu hormonlar kadınlarda göğüs gibi [[ikincil cinsiyet özellikleri]]nin gelişimini sağlarlar ve adet döngüsüyle ilişkili olan [[endometrium]] kalınlaşması ve diğer süreçleri düzenlerler. [[Folikül uyarıcı hormon]] (''follicle stimulating hormone'', FSH) ve [[lüteinizan hormon]] (LH), yumurtalayan kadınlarda östrojen üretimini düzenlerler. Kan dolaşımında bulunan östrojen, FSH ve LH'nin seviyelerinin azalmasına neden olduğu için bazı [[oral kontraseptif]]lerde östrojenler bulunur.
 
Kadınlarda bulunan üç ana östrojen, [[östradiol]], [[östriol]] ve [[östron]]'dur. [[Menarş]] ile [[menopoz]] arasında başlıca östrojen östradioldür. Vücutta bunlar enzim reaksiyonları sonucu [[androjen]]lerden sentezlenir. Östradiol [[testosteron]]dan, östron da [[androstenedion]]'dan sentezlenir. Östron östradioldan daha zayıf etkilidir ve menopoz sonrası kadınlarda östradioldan çok östron bulunur.
65.235

düzenleme