İçeriğe atla

"Vasfi Rıza Zobu" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Dramatik ilave edildi.
k (Link düzeltmesi yapıldı.)
k (Dramatik ilave edildi.)
Beyazıt Rüştiyesi`nin ardından Kuleli Askerî Lisesi'ni yarıda bırakarak Alman Ticaret Mektebi'ne girdi ve bitirdi. Daha sonra, iki yıl [[Güzel Sanatlar Akademisi]]'ne devam etti.
 
[[1917]] yılında [[Darülbedayi]] Tiyatro Okulu'na, [[1923]]'te ise sahneye çıkmaya başladı. [[Şehir Tiyatroları]]'nda oyuncu, yönetmen ve yönetici olarak uzun yıllar görev yaptı. 1948 yılında, [[İstanbul Şehir Tiyatroları|İstanbul Şehir Tiyatrosu]]'nda, senaryosunu [[Cevat Fehmi Başkut]]'un yazdığı "[[Paydos (Oyun)|Paydos]]"<ref>[http://188.95.146.131/columnistDetail_getNewsById.action?newsId=851006 Paydos hâlâ etkileyici, Selim İleri (Zaman Gazetesi yazarı)]</ref> adlı dramatik eserin başrolünde oynayarak ününü arttırdı. [[Şehir Tiyatroları]] genel sanat yönetmenliğinde bulundu. [[1984]]'de genel sanat yönetmenliğinden ve Şehir Tiyatroları`ndan ayrıldı.
 
Birçok çeviri ve uyarlama oyuna imza atan Vasfi Rıza Zobu, özellikle güldürü ve vodvillerdeki rolleri ile beğeni kazandı. [[1921]]'de kısa dizi filmlerle sinema oyunculuğuna da başladı ve [[Muhsin Ertuğrul]]'un yönettiği filmlerde oynadı.
30.152

değişiklik