İçeriğe atla

"Diyet (film)" sayfasının sürümleri arasındaki fark

düzenleme özeti yok
|resmi_websitesi =
}}
 
{{çalışma}}
'''''Diyet''''', [[Ömer Lütfi Akad]]'ın, [[Türkiye]]'de göç sorununu ele aldığı ünlü ''[[Gelin (film)|Gelin]]''-''[[Düğün (film)|Düğün]]''-''[[Diyet (film)|Diyet]]'' üçlemesinin üçüncü ve son filmi.
 
== Konusu ==
{{spoiler}}
[[Afyon]]'dan [[İstanbul]]'a gelen Hasan ([[Hakan Balamir]]), köylüsü Bilal Usta'nın ([[Erol Taş]]) yardımıyla büyük bir imalathanede işe başlar. Bu sırada fabrikadaimalathanede yeni gelişmeler olmaktadır. Bazı işçiler sendikaya[[sendika]]ya girmişlerdir. İşveren ve onun en yakın adamı olan Bilal Usta ise buna karşı çıkmaktadırlar. Hasan bir süre sonra evli olan ama eşi iki yıl önce onu ve iki çocuğunu terkederek [[Almanya]]'ya giden Hacer'le ([[Hülya Koçyiğit]]) tanışır. İkisi arasında duygusal bir bağ oluşur. Bilal Usta'nın yardımıyla Hacer'le evlenir. Bu arada çalışmakta olduğu makinenin arızalı olduğunu, kendinden önce çalışan adamın iş kazasına uğrayıp bacağının kesildiğini öğrenir. O sırada sendikayla ilgili bazı gelişmeler, iki genç arasında sorunlar çıkarır. Hacer sendikaya girer. Hasan bir yandan kendisine danışmadığı için bir yandan da bu yüzden Bilal Usta'ya karşı mahçup düştüğü için Hacer'e kızar.
 
Lütfi Akad, ünlü üçlemesinin ilk filmi olan Gelin'de göç sorununu, ikinci film olan Düğün'de, göç edenlerin büyük kentte tutunma çabalarını ele alırken, üçüncü ve son film olan Diyet'te ise onlarıngöç çevreleriyleedenleri ilişkilerinibir fabrika ve çevresinde işçi-işveren ilişkilerine de yer vererek anlatıyor.
{{endspoiler}}
 
* [[Erol Taş]] - ''Bilal Usta''
* [[Erol Günaydın]] - ''Mevlüt''
* [[Güner Sümer]] - ''SelimSalim''
* [[Turgut Savaş]] - ''Yunus''
* [[Günay Güner]] - ''Mustafa''
59.670

düzenleme