Öykü Acar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Öykü Acar
Kiraz Mevsimi karakteri
İlk görünüm "Pilot, Kısım 1"
Son görünüm "En Güzel Veda"
Yaratan Aslı Zengin
Canlandıran Özge Gürel
Bilgileri
Tam adı Öykü Acar Dinçer
Cinsiyet Kadın
Meslek Moda tasarımcısı
Evlilik(ler) Ayaz Dinçer

Öykü Acar, Aslı Zengin tarafından Kiraz Mevsimi isimli Türk romantik televizyon dizisi için yaratılan bir kurgusal karakterdir. Özge Gürel tarafından canlandırılan Öykü, dizinin ana karakterlerinden birisi olarak ilk görünümünü dizinin ilk bölümünde yapmıştır ve bütün bölümlerde yer almıştır.

Görünmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Öykü Acar (Özge Gürel), İstanbul'un bir mahallesinde kardeşi Cem ve annesi Meral ile birlikte yaşamaktadır. Öykü, hep ünlü modacı Önem Dinçer gibi birisi olma hayali kurmuş üniversiteli genç bir kızdır. Hayata hep iyi tarafından bakmaktadır ve hiç pes etmeyen bir kişiliği vardır. Annesi, Öykü'nün henüz keşfedilmemiş bir yetenek olduğunu düşünmektedir ve ayrıca bir terzi olduğu için de kızının bazı çizimlerini kullanıp satmaktadır. Öykü'nün uzun zamandır hazırlamakta olduğu "Kiraz Mevsimi" isimli bir kreasyonu vardır ve bunu Önem'e ulaştırmak niyetindedir ki Önem Dinçer'in de yeni moda evinin açılışında bunu yapmayı planlamaktadır. Öykü, mahalledeki komşularından birisi olan Gülseren'in kızı Şeyma Çetin (Nilperi Şahinkaya) ile yakın arkadaştır ve bu açılışa onunla birlikte gitmiş, dosyasını da ulaştırmayı başarmıştır. Bazı talihsizlikler sonucu dosyanın ulaşması uzasa da sonunda Önem bu dosyayı görmüş ve beğenmiştir. Önem Dinçer, Öykü'yü yanına almıştır ve yeteneğinin farkındadır. Ama, Şeyma, Öykü'nün düşündüğü kadar iyi birisi değildir. Öykü'nün çocukluk aşkı olan Mete Uyar'ı (Dağhan Külegeç) kendisine aşık etmeye çalışmıştır. Diğer yandan da Mete'nin ortağı Ayaz Dinçer (Serkan Çayoğlu) de Öykü'nün kalbini kazanmaya çalışmaktadır.

İlk sezonun başlarında Şeyma, hep Öykü'nün hayatını mahvetmeye çalışır. Başka bir ünlü modacı Evren Yakut'un Önem ile anlaşıp hazırlattığı defilede Öykü'nün kreasyonu yayınlanacaktır, bu sırada da Öykü'nün evi elinden gitmiştir kira nedenlerinden dolayı. Öykü de defile iyi geçerse kazandığı para ile evini kurtarabilecektir. Ama Şeyma'nın oyunları dolayısıyla Öykü'nün defilesi mahvolur ve Önem, Öykü'yü moda evinden kovar. Öykü daha sonra Derin Aydın ile karşılaşır ki kendisi fotoğrafçıdır. Derin, kendisine iş teklif edince işsiz olduğu durumunu göz önünde bulundurarak teklifi kabul eder. Ayaz ise bu duruma sinirlidir.[1] Bir süre sonra Derin'in aslında Öykü'ye karşı platonik aşk beslediği ortaya çıkar. Ayaz ve Mete, Derin'in evinde Öykü'nün uzaktan çekilmiş kayıtlarını bulur ve herkese gösterirler.[2] Bunlar ortaya çıkınca da Derin, Öykü ile Şeyma'yı kaçırır.[3] Bu olaylar bitince Öykü, İtalya'dan gelen modacı Monika Sessa ile çalışmaya başlar. Monika, Öykü'nün yetenekli olduğunu düşünür ve Önem ile açtıkları yeni moda evinde yanına yardımcı olarak alır. Önem ise yanında Şeyma'yı bulundurmaktadır.

Öykü de Şeyma'nın oyunları dolayısıyla istifa eder ve depresyona girer.[4] Bulduğu moda evi de Mehmet Karaylı isminde birisine aittir ki bu adam da Ayaz'ın babası çıkmıştır. Öykü bir süre de orada çalışmaya başladıktan sonra Monika İtalya'ya geri döner. Önem, Mehmet'e olan sinirinden dolayı onun moda evini yangına verdirtir.[5] Önem, yaptıklarından dolayı Öykü'den özür diler ama artık çok geçtir. Öykü, onu bir süre daha affetmedikten sonra yumuşar ve araları düzelir. Mete, Öykü ile bir iş anlaşması dolayısıyla evcilik oyunu oynamaya kalkar, babasının da geri dönmesiyle onu mutlu etmek için gerçekten Mete ile evlenir.[6][7] Başlarda birbirlerine karşı hisleri yokken Mete'nin bir süre sonra ona karşı hisleri gerçek olur.[8] Öykü, geçirdiği bir kaza sonucu hafızasını kaybeder[9] ve Mete de Öykü'nün ise Ayaz'a olan hislerini yok edip kendisine aşık etmeye çalışır,[10] bir yandan da Ayaz'ın iplerini elinde tutar. İlk sezonun son bölümünde ise, Ayaz ile Öykü evlenirler. Öykü, düğünden hemen sonra korktuğu için İtalya'ya kaçar.

İkinci sezonda ise İtalya'da Monika'nın yanında kalan Öykü, yeni bir hayat kurmuştur kendisine. Yine de karşısında arkadaşlarının yolladığı Ayaz'ı görünce eski duyguları tekrar ortaya çıkar. İstanbul'a geri dönen Öykü daha sonra öğrenir ki İtalya'da tanıştığı Nazmi Bey ona kendi büyük moda evi yani Atlantist'i bırakmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kiraz Mevsimi yeni bölümde şok eden aldatma!". Milliyet. 25 Ekim 2014. 23 Aralık 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2016. 
  2. ^ "Kiraz Mevsimi 17. bölüm ilginç bir tatile sahne oldu". Hürriyet. 2 Kasım 2014. 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2016. 
  3. ^ "Kiraz Mevsimi'nin Öykü'sü, Derin tarafından kaçırıldı". Radikal. 28 Kasım 2014. 6 Ocak 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2016. 
  4. ^ "Kiraz Mevsimi'nde Ayaz Öykü'yü sırtlayıp götürüyor". Hürriyet. 7 Aralık 2014. 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2016. 
  5. ^ "Kiraz Mevsimi 37. son bölümünde Ayaz ve Öykü için zor gün". Milliyet. 22 Mart 2015. 23 Aralık 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2016. 
  6. ^ "Kiraz Mevsimi yeni bölümünde sürpriz evlilik!". Milliyet. 23 Aralık 2014. 23 Aralık 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2016. 
  7. ^ "Kiraz Mevsimi izle son bölümde Öykü ve Mete evlendi mi". Radikal. 3 Ocak 2015. 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2016. 
  8. ^ "Kiraz Mevsimi izle: Öykü ve Ayaz sözleniyor". Hürriyet. 18 Ocak 2015. 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2016. 
  9. ^ "Kiraz Mevsimi 32. bölümü nefes kesti". Milliyet. 5 Mart 2015. 23 Aralık 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2016. 
  10. ^ "Kiraz Mevsimi 35. Bölüm de; Ayaz, Öykü'yü kaçıracak". Milliyet. 12 Şubat 2015. 23 Aralık 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2016.