Ören, Burhaniye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ören
—  Mahalle  —
Falezlerden Ören Plajı
Falezlerden Ören Plajı
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Ege
İl Balıkesir
İlçe Burhaniye
Yönetim
 - Muhtar Salih Erden
Zaman dilimi DAZD (+2)
Posta kodu 10700
Alan kodu (+90) 266
Plaka kodu 10


Ören, Burhaniye'nin denize kıyısı olan 4 mahallesinden biri ve en turistik olanıdır. Güneyde, Karınca Deresi ile Öğretmenler mahallesinden ayrılır. Antik Adramytteion şehri buradadır. Mahallenin ismide bu kalıntılardan gelir. Merkezindeki asırlık meşe ağaçları ile bilinir ve ilçede yazları düzenlenen "Burhaniye Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali" 'ne ev sahipliği sapar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalle güney sınrını, Karınca deresi ve Ögretmenler mahallesi oluşturur. Bu iki mahalle arasında ulaşım tek gidiş-gelişli bir köprü yardımıyla sağlanır. Tüm sahil kesimi kumsal olan mahallede, kumsal bitiminde, Ören tepe ve falezler yer alır. Bu alan Antik Adramytteion'unda akropolü sayılabilir. Mahallede bulunan tepeler şöyledir;

  • Ören Tepe; sahil kenarında yükselen tepedir, Antik kentin akropolüdür.
  • Koca Tepe; 31 m yüksekliği ile mahalledeki en yüksek noktadır. Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bu tepede yer alır
  • Yılanlı Tepe; antik bir kült merkezidir.
  • Bergaz Tepe; ismini bir caddeyede veren tepedir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Yılanlı Tepe kült merkezi bölgedeki en eski tarihi mekandır. Bunun dışında mahalle, Adramytteion kentinin merkezidir. Çıkan parçalar mahalle meydanında sergilenmektedir. Başlıca buluntular mezarlar, erken döneme tarihlenen bir kilise ve özellikle sular çekilince beliren antik limandır. Antik kentin daha iç kesimlere taşınmasıyla, mahalle bulunduğu bölge boşalmıştır. Antik kentte kazılar yapılmadan, Ören mahallesi bölgeye kurulduğu için birçok tarihi eser kaybedilmiştir.

Ören mahallesi 1960' yılında dönemin Burhaniye kaymakamı Hüseyin Öğütçen (1954-1960), ve belediye başkanı Avni Meço (1957-1963) tarafından kurulmuştur. Ören'e bir plaj sitesi kuralım şeklinde 1957 yılındaki gelişen ilk fikir üzerine, ilgili bölgedeki tarlalar dönümü 300 liradan kamulaştırılır ve Burhaniye Ören tepe mavi evler 99 isimli kooperatif kurulur. Yüsek Mimar Abdullah Ardalı çizdiği mimar planı doğrultusunda mahalle inşa edilir. 1955 yılında Burhaniye'nin bağlı Gömeç'te yaşanan sel baskını sonrası, selzedeler için Ören'de 55 ev yapılır. Ama evlere yerleşmeyen Gömeçliler, nedeniyle evler belediyeye kalır.

Kültür ve turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağırlıklı olarak yerli turistlere hitap eden bölge başlıca ekonomik faaliyet turizmdir, kültürde ona göre gelişmiştir. Turizm alanında mahallede bulunan yapılar konaklama için açılan motel ve pansiyonlar ile aile çay bahçesi ve disko gibi eğlence mekanlarıdır. Ören tepe boyunca denize ve kumsala hakim araç trafiğinin olmadığı bir gezi yolu vardır. Mahallede ilçenin başlıca sanatsal etkinlik gösterim merkezlerinde "Ören Açık Hava Tiyatrosu" bulunmaktadır. Ören mahallesinde gerçekleşen "Burhaniye Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali" ilçedeki başlıca etkinliktir. Ayrıca ilki 2005 yılında yapılan "Uluslararası Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Festivali" adı altında kış festivali düzenlenir.Mahallede gerçekleştirilen Fayton taşımacılığı da diğer bir kültürel ögedir. Mahallenin merkez bölgesi bireysel evlerden oluşmakta ise de çevresi yazlık tipi sitelerle çevrilidir. Mahallede ayrıca kampçılar için bir kamp alanı da vardır. Sahile bir kayalığın üzerindeki denizkızı heykeli, mahallenin başlıca sembolüdür.

Aralıksız olarak her yıl 4-5 plajında mavi bayrağın dalgalandığı Ören, Ege'nin en temiz sularına sahip denizi ve ağaçlarında sincapların yaşadığı yeşil alanları ile doğa harikası bir yerdir.

Altyapı ve üstyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Altyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, elektrik, su, telefon hatları mevcut olup, mahallede bulunan anayollar şunlardır;

  • Siteler Bulvarı; Öğretmenevleri mahalesine bağlanır.
  • Enver Güreli Caddesi; doğu-batı doğrultusundadır, Burhaniye ve Ören'i biribirine bağlar.
  • Altınyol Caddesi; kuzeye uzanan sahile paralel bu cadde, Bahçelievler mahallesine bağlanır

Mahallede kimi sokaklar isim alırken, kimileri numara ile adlandırılmıştır.

Üstyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede bulunan başlıca yapılar;

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]