Öpücük (tablo)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Öpücük
Sanatçı Gustav Klimt
Yıl 1908
Tür Tuval üzerine yağlı boya
Boyutlar 180 cm × 180 cm (71 in × 71 in)
Konum Belvedere Sarayı, Landstrasse, Viyana

Öpücük (Almanca: Der Kuss), Avusturyalı ressam Gustav Klimt'in 1907 - 1908 yılları arasında yaptığı tablo. Öpücük, Klimt'in en popüler eserlerinden biridir. Klimt'in bu çalışmasında da diğer resimlerinde olduğu gibi erotizm vurgulanmıştır.[kaynak belirtilmeli]Yağlı boya ile tuval üzerine yapılan tablo, 180 x 180 cm boyutlarındadır. Eser günümüzde Belvedere Sarayı'ndaki Österreichische Galerie Belvedere Müzesinde bulunmaktadır.

İçerik[değiştir | kaynağı değiştir]

Eserde uçurumun kenarında birbirine sarılmış erkek ve kadın resmedilmektedir. Erkek, kadının yüzünü elleri ile sarmıştır. Kadın ise gönülsüzce durmakta ve gözlerini kapatmaktadır. Erkeğin başında sarmaşık yapraklarından yapılmış bir taç vardır. Giysisinde köşeli geometrik şekiller ve altın renkli spiraller yer almaktadır. Kadının saçlarında ise sarmaşık yaprakları rastgele dağıtılmış şekilde durmaktadır. Kadının omzu açık giysisinde ise ufak kare şekilleri ve çiçekleri sembolize eden renkli yuvarlaklar yer alır.

Altın renkli arka plan ve çiftin üzerindeki kıyafetler hem bir bütün oluşturmakta, hem de kadın ve erkek arasındaki farkları vurgulamaktadır.

Tabloda betimlenen kadının, ressamın hayat arkadaşı Emilie Louise Flöge olduğu düşünülmektedir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Gustav Klimt: What's the secret to his mass appeal?". BBC News. 23 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]