İçeriğe atla

Önder Aytaç

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Önder Aytaç, Türk gazeteci ve yazar.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra devlet bursu ile Birleşik Krallık'ta Hull Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde doktora eğitimini tamamladı. Polis Akademisi'nde öğretim üyeliğinin yanı sıra dekan yardımcılığı görevlerini yürüttü. Gazi Üniversitesi'nde 4 senedir öğretim üyeliği görevi yaptı ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda da bakan danışmanlığı görevini gerçekleştirdi. Yayımlanmış 6 kitabı ve 100 kadar makalesi vardır.

Daha önceden The New Anatolian gazetesinde köşe yazarlığı yaptıktan sonra Taraf gazetesinde Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığında Emniyet amiri iken meslekten ihraç edilen Emre Uslu ile birlikte Apoletika adlı köşede köşe yazarlığı yaptı. Emniyet genel müdürlüğü Polis Akademisi başkanlığındaki görevinden Malatya Polis Meslek Yüksek Okuluna atandı. Daha sonra devlet büyüklerine hakaret suçundan memuriyetten ihraç edildi. Zirve Üniversitesi'nde Misafir Öğretim üyesi olarak Siyasal İletişim dersi verdi. Devlet büyüklerine hakaret suçundan hakkında yakalama kararı çıkarılan Aytaç'ın 17 Kasım 2014'te yurt dışına çıktığı anlaşıldı. 25 Temmuz 2016'da hakkında Kırmızı bülten ile arama kararı çıkarıldı.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından terör suçlusu olarak yeşil listede aranmaktadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Wanted List". en.terorarananlar.pol.tr. 19 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]