Étienne Wenger

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Étienne Wenger
Etienne Wenger 893x893.jpg
Etienne Wenger
Doğum 1952
Neuchâtel, İsviçre
Milliyet İsviçre
Eğitim Kaliforniya Üniversitesi, Irvine
Resmî site https://wenger-trayner.com/etienne/

Étienne Charles Wenger (1952 doğumlu) [1] bir eğitim teorisyeni ve uygulayıcısıdır, en iyi yerleşik biliş teorisinin formülasyonu (Jean Lave ile birlikte) ve uygulama toplulukları alanındaki daha yakın tarihli çalışmaları ile tanınır.[2][3]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İsviçre'nin Fransızca konuşulan bölgelerinde büyüyen [1] Wenger, 1982'de İsviçre'deki Cenevre Üniversitesi'nden Bilgisayar Bilimleri alanında lisans derecesi aldı. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Irvine California Üniversitesi'nde yüksek lisans derecesini, 1984 yılında Bilgi ve Bilgisayar Bilimleri alanında doktora derecesi aldı.[4] Şu anda California'da yaşamaktadır.

İş[değiştir | kaynağı değiştir]

Wenger, ilk olarak, John Seely Brown tarafından Öğrenim Araştırmaları Enstitüsü'ne katılmak için yaklaştığında uygulama toplulukları kavramına geldi. Wenger orada antropolog Jean Lave ile çalıştı ve Afrika'daki geleneksel terziler arasındaki çıraklıkları gözlemledi. Bu vakaların incelenmesi yoluyla Lave ve Wenger, çoğu öğrenmenin usta ile değil, çıraklar arasında gerçekleştiği sonucuna varmıştır.[5][6]

Wenger, öğrenmenin doğası gereği sosyal bir süreç olduğunu ve gerçekleştiği sosyal bağlamdan ayrılamayacağını savunur. Şu anki görevleri arasında Muhasebe ve Denetim Eğitimi Uygulama Toplulukları ile Dünya Bankası Finansal Raporlama Reformu Merkezi için Denetim ve Gözetimde bulunmaktadır.

Uygulama topluluklarını gözlemleyen ve inceleyen ilk kişilerden biri olan Etienne Wenger'in çalışmaları çeşitli alanlarda uygulanmaktadır. Wenger'e göre, "Uygulama toplulukları, yaptıkları bir şey için bir endişeyi veya tutkuyu paylaşan ve düzenli olarak etkileşime girdikçe daha iyi yapmayı öğrenen insan gruplarıdır." [7]

Wenger doktora derecesi aldı. yapay zeka alanında çalıştı ve uygulama toplulukları kavramını eğitime uygulamasına yardımcı olmak için Öğrenme Araştırmaları Enstitüsü ile birlikte çalıştı. Sık sık konuşmasına ve bulgularına odaklanan atölye çalışmalarına ev sahipliği yapmaya çağrılıyor. Bugüne kadar beş kitap yayınlamıştır (aşağıdaki Kaynakça bölümüne bakınız).

O, öğrenmeyi toplulukların teknolojik ve sosyal yönlerine bağlayan şu anda yaygın olan araştırma uygulamasının başlatıcısıydı.

Wenger şu anda "Küçük Bir Gezegen İçin Öğrenme" üzerinde çalışıyor. Bu araştırma, öğrencilerin 21. yüzyılda nasıl öğrendiğine ve teknoloji entegrasyonunun eğitimi nasıl etkilediğine odaklanmaktadır. Ayrıca, öğrenmenin çeşitli alanlarını (eğitim, işletme ve yurttaşlık) ve bunların her birinin ayrı ayrı değil, etkili öğrenmeyi sağlayan sentezleri olduğunu vurguluyor.[7] Aynı zamanda bir öğrencinin kimliğini tartışmaya devam ediyor ve tam bir kimlik oluşturabilmek ve başarılı bir şekilde öğrenebilmek için kişinin birden fazla gruba nasıl katılması gerektiğini inceliyor.

Seçilmiş Yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 Bilgi Yönetimi

  1. ^ a b "Etienne Wenger, gourou suisse de la connaissance". L'Hebdo. Lozan. 25 Eylül 2003. 23 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2011.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "hebdo" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  2. ^ Etienne C. Wenger CV 24 Temmuz 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Biographical information 26 Nisan 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
  3. ^ Étude du processus de participation à une recherche Psyché - 2011 "Cela renvoie à ce que Jean Lave et Étienne Wenger (1990) appellent le ... Pour finir, Étienne Wenger décrit la structure des communautés de pratique (CoP) ..."
  4. ^ Etienne C. Wenger, Toward a theory of cultural transparency: Elements of a social discourse of the visible and the invisible. PhD thesis, University of California at Irvine, USA.
  5. ^ "Etienne Wenger." T+D 65.4 (2011): 96-97. Academic Search Premier. Web. 18 Dec. 2011.
  6. ^ "Etienne Wenger". www.td.org (İngilizce). 9 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2020. 
  7. ^ a b "Communities of practice: A brief introduction" (PDF). January 2012. 9 Haziran 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Aralık 2015.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "wenger-intro" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]