Çukçi Yarımadası

Koordinatlar: 66°00′K 172°00′B / 66.000°K 172.000°B / 66.000; -172.000
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sibirya coğrafyasında Çukçi Yarımadası
Çukçi Yarımadası, Berin Boğazı ve Alaska

Çukçi Yarımadası ya da Çukotka Yarımadası (RusçaЧуко́тский полуо́стров, RusçaЧуко́тка), kuzeydoğu Asya'nın koordinatı yaklaşık 66° N 172° W olan yarımadası. Kuzeyde Çukçi Denizi ile çevrilen yarımada doğudan Bering Boğazı güneyden de Bering Denizi ile çevrilidir. Rusya'ya bağlı Çukotka Özerk Okrugunun bir parçasıdır.[1]

Halklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarımada geleneksel olarak Çukçilerin ve Asya Eskimolarının (Sibirya Yupikleri, Naukan Yupikleri ve Sirenik Yupikleri) toprağıdır. Ayrıca, Koryaklar, Çuvanlar, Evenler (ya da Lamutlar), Yukagirler ve sonradan gelen Ruslar bulunur.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Madenlerin (kalay, kurşun, çinko, altın ve kömür) de bulunduğu yarımadada ren geyiği yetiştiriciliği, avcılık ve balıkçılık da yapılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Chukchi Peninsula" 16 Ekim 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Encyclopedia.com 28 Ocak 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Accessed September 2010.

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Aĭnana, L., and Richard L. Bland. Umiak the traditional skin boat of the coast dwellers of the Chukchi Peninsula : compiled in the communities of Provideniya and Sireniki, Chukotka Autonomous Region, Russia 1997-2000. Anchorage: U.S. Dept. of the Interior, National Park Service, 2003.
  • Dinesman, Lev Georgievich. Secular dynamics of coastal zone ecosystems of the northeastern Chukchi Peninsula Chukotka : cultural layers and natural depositions from the last millennia. Tübingen [Germany]: Mo Vince, 1999. ISBN 3-934400-03-5
  • Dikov, Nikolaĭ Nikolaevich. Asia at the Juncture with America in Antiquity The Stone Age of the Chukchi Peninsula. St. Petersburg: "Nauka", 1993.
  • Frazier, Ian, Travels in Siberia, Farrar, Straus, and Giroux, 2010. Travelogue in Siberia.
  • Portenko, L. A., and Douglas Siegel-Causey. Birds of the Chukchi Peninsula and Wrangel Island = Ptitsy Chukotskogo Poluostrova I Ostrova Vrangelya. New Delhi: Published for the Smithsonian Institution and the National Science Foundation, Washington, D.C., by Amerind, 1981.