Çocuk Barış Anıtı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
04.20, 13 Nisan 2015 tarihinde Musamies (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15368543 numaralı sürüm (no picture)

Çocuk Barış Anıtı (原爆の子の像, Genbaku no Ko no Zō), Sadako Sasaki ve Hiroşima'ya yapılan atom bombası saldırısı sonucu yaşamını yitiren binlerce çocuğun anısına adanan anıttır. Anıt, Hiroşima kentinin merkezinde yer alan Hiroşima Barış Anıtı Parkı'ndadır. Yerli sanatçılar Kazuo Kikuchi ve Kiyoshi Ikebe tarafından tasarlanan anıt, aralarında Sadako'nun sınıf arkadaşlarının da bulunduğu Japon öğrencilerin yürüttüğü bir bağış toplama kampanyası tarafından yaşama geçirilmiştir.

'Atom Bombası Çocuk Heykeli' adını taşıyan ana heykel 5 Mayıs 1958 tarihinde (Japonya'da Çocuk Bayramı) açılmıştır. Heykelin tepesinde bulunan ve kâğıttan bir turna kuşu maketi tutmakta olan Sadako ölümsüzleşmiştir. Anıtın çevresi her gün tüm dünyadan gelen turna kuşu maketleriyle dolup taşmaktadır. Bu, kâğıttan bin turna kuşu maketi yapan çocukların dileklerinin gerçekleşeceğine ilişkin eski bir Japon inancına dayanmaktadır. Bu maketler, onları yapan çocukların ve heykeli ziyaret edenlerin nükleer savaşların olmadığı bir dünya arzuladıklarını ifade etmektedir. Ana yapının hemen altında bir bronz turna kuşu bulunmakta ve bu parçanın barış çanına doğru itilmesiyle hoş bir çan sesi duyulmaktadır. Bu iki parça, Nobel ödüllü fizikçi Hideki Yukawa tarafından bağışlanmıştır.

Kardeş heykel

Anıt, harcamaları gençler tarafından karşılanan bir kardeş heykel yapma girişimine önayak olmuştur. Hiroşima'ya düşen "Little Boy" adlı atom bombasının yapıldığı yerde (Santa Fe, New Mexico, ABD) kurulan heykel, bombalamanın 50. yıldönümü olan 1995'te açılmıştır.[1]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

Dış bağlantılar