Sadako Sasaki

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sadako Sasaki, 1955

Sadako Sasaki (佐々木 禎子, Sasaki Sadako, d. 7 Ocak 1943 – ö. 25 Ekim 1955), Japon kızdı. Japonya'da, Hiroşima'da, Misasa Köprüsü yanındaki evinin yakınına Atom bombası 6 Ağustos 1945 tarihinde düştüğünde iki yaşındaydı. Sadako, ölümünden önce bin origami hikâyesi ile hatırlanır ve günümüzde savaşın masum kurbanlarının sembolüdür.

Olay[değiştir | kaynağı değiştir]

Patlama meydana geldiğinde Sadako Sasaki, sıfır noktasından yaklaşık 1,6 kilometre (1 mil) uzakta evdeydi. Pencereden dışarı fırladı ve annesi, onun ölmüş olabileceğinden şüphelenerek onu bulmak için koştu, ancak bunun yerine iki yaşındaki kızını görünürde herhangi bir yaralanma olmadan hayatta buldu. Onlar kaçarken Sasaki ve annesi nükleer serpinti'ye yakalandı. Büyükannesi eve geri koştu ve bir daha hiç görülmedi; daha sonra öldüğü sanıldı.

Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Sadako, yaşıtları gibi büyüdü ve sınıf bayrak takımının önemli bir üyesiydi. Kasım 1954'te Sasaki'nin boynunda ve kulaklarının arkasında şişlikler gelişmeye başladı. Ocak 1955'te bacaklarında purpura oluştu. Daha sonra, kendisine akut malign lenf bezi lösemisi teşhisi kondu (annesi ve Hiroşima'daki diğerleri buna "atom bombası hastalığı" adını verdiler). 21 Şubat 1955'te[1] hastaneye kaldırıldı ve bir yıldan fazla yaşamasının mümkün olmadığı kanaatine varıldı.

Atom patlamasından birkaç yıl sonra, özellikle çocuklar arasında lösemide bir artış gözlendi. 1950'lerin başında, löseminin radyasyona maruz kalmanın neden olduğu açıktı.[2]

Hasta olarak Hiroşima Kızılhaç Hastanesine tedavi için yatırıldı ve 21 Şubat 1955'te kan nakli yapıldı. Hastaneye yatırıldığı zaman, akyuvar sayısı ortalama bir çocuğun seviyesinin altı katıydı.

Origami turnaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hastane de kaldığı süre boyunca kağıttan 1000 turna kuşu yapmaya çalıştı. Bunu yapmasının sebebi eski bir Japon inancına göre 1000 turna kuşu yapan kişinin bir dilek dileme hakkı oluyor. Sadako da kanserden kurtulmak için dilek dilemek istemişti. Bazı kaynaklarda Sadako'nun 1000 turna kuşundan sadece 644 tanesini katladığını geri kalanını da onun ilkokul arkadaşlarının katladığını belirtilse de aslında, Sadako 1000 turna kuşunun 1000'ini de katlamıştır. Sadako'nun ağabeyi Masahiro Sasaki, The Complete Story of Sadako Sasaki adlı kitabında hedefini aştığını söylüyor.[3]

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Sadako Sasaki tabutunda

Hastanede kaldığı süre içerisinde durumu giderek kötüleşti. Ekim ayının ortalarında sol bacağı şişti ve mor rengine döndü. Ailesi bir şeyler yemesi için çağırdığında pirinçli çay istedi ve "lezzetli" dedi. Daha sonra ailesine teşekkür etti, bunlar onun son sözleri oldu. Etrafındaki ailesi ile beraber Sadako, 12 yaşında 25 Ekim 1955 sabahı öldü.

Ölümünden sonra, Sasaki'nin vücudu, atom bombasının insan vücudu üzerindeki etkilerini araştırmak için Atom Bombası Kazaları Komisyonu (ABCC) tarafından incelendi.

Anısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sadako'nun katladığı turna kuşları Sadako Sasaki Anıtı adı ile, Hiroşima kentinin merkezinde yer alan Hiroşima Barış Anıtı Parkı'ndadır. Anıt 1958'de açılmıştır. Yerli sanatçılar Kazuo Kikuchi ve Kiyoshi Ikebe tarafından tasarlanan anıt, aralarında Sadako'nun sınıf arkadaşlarının da bulunduğu Japon öğrencilerin yürüttüğü bir bağış toplama kampanyası tarafından hayata geçirilmiştir. Heykelin dibinde "Bu bizim çığlığımız. Bu bizim duamız. Dünyada barış" yazan bir levha bulunmaktadır.

Seattle Barış Parkı'nda da bir heykeli vardır. Sasaki, nükleer savaşın etkilerinin önde gelen sembolü haline geldi. Sasaki ayrıca Japonya'daki birçok kız için bir kahramandır. Hiroşima bombalamasının yıldönümünde bazı Japon okullarında hikayesi anlatılır. Sasaki'ye adanan Japonya'nın her yerindeki insanlar, 6 Ağustos'u yıllık barış günü olarak kutlarlar.

Popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Sadako Sasaki'nin trajik ölümü, Hiroşima şehrini ziyaret eden Dağıstanlı Rus şair Resul Hamzatov'a, sonunda Rusya'nın en büyük savaş baladlarından biri haline gelen Avar şiiri Juravli'yi yazması için ilham verdi.[4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Masahiro Sasaki: on surviving the atomic bombing of Hiroshima, his sister Sadako and his mission to advance peace". theelders.org (İngilizce). 29 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2021. 
  2. ^ "Leukemia risks among atomic-bomb survivors". Radiation Effects Research Foundation). 13 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2011. 
  3. ^ The Complete Story of Sadako Sasaki (9781938193019), Masahiro Sasaki, co-written with Sue DiCicco, founder of the Peace Crane Project.
  4. ^ Bystryl, Andrey (4 Temmuz 2018). "The great Dagestan poet Rasul Gamzatov". zvuk-m.com (İngilizce). 28 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2020.