Sadako Sasaki

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sadako Sasaki
Sadako Sasaki (1955)
DoğumSadako Sasaki
7 Ocak 1943(1943-01-07)
Kusunoki, Yamaguchi, Japonya
Ölüm25 Ekim 1955 (12 yaşında)
Hiroşima, Japonya
Ölüm sebebiLösemi
Vatandaşlık Japonya
MeslekÖğrenci

Sadako Sasaki (佐々木 禎子, Sasaki Sadako, d. 7 Ocak 1943 – ö. 25 Ekim 1955), II. Dünya Savaşı'nın acılarının simgelerinden birisi olmuş Japon kız çocuğu.

Japonya'nın Hiroşima kentinde Misasa Köprüsü yanındaki evinin yakınına 6 Ağustos 1945 tarihinde atom bombası düştüğünde iki yaşında olan Sadako, radyasyonun etkisiyle 12 yaşında lösemiden öldü. Hastalıkla mücadelesi sırasında kağıttan bin turna kuşu katlama hedefi ile hayata tutunan Sasaki, savaşın masum kurbanlarının sembollerinden biri olmuştur.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1943 yılında Hiroşima'da doğdu.[1] İki yaşındayken Misasa Köprüsü yanındaki evinin yakınına atom bombası düştü. Olayda görünürde hiçbir yara almadı. Ancak kaçarken annesi ile birlikte nükleer serpintiye yakalandı.

Radyasyonun uzun dönem etkileri 11 yaşındayken belirdi. Kasım 1954'te Sasaki'nin boynunda ve kulaklarının arkasında şişlikler gelişmeye başladı. Ocak 1955'te bacaklarında purpura oluştu. Daha sonra, kendisine akut malign lenf bezi lösemisi teşhisi kondu (annesi ve Hiroşima'daki diğerleri buna "atom bombası hastalığı" adını verdiler).

Sasaki, 21 Şubat 1955'te[2] Hiroşima Kızılhaç Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastaneye kaldırıldığı sırada akyuvar sayısı ortalama bir çocuğun seviyesinin altı katıydı. Bir yıldan fazla yaşamasının mümkün olmadığı kanaatine varıldı.

Sadako Sasaki tabutunda

14 ay hastanede tedavi gördü. Bu sırada kağıt katlayarak bin turna kuşu yaparsa iyileşeceği umudu ile ilaç ambalaj kağıdı gibi küçük kağıt parçalarını turna şeklinde katladı.

Durumu gittikçe kötüleşen Sasaki'nin Ekim ayının ortalarında sol bacağı şişti ve mor rengine döndü. Ailesi bir şeyler yemesi için çağırdığında pirinçli çay istedi ve "lezzetli" dedi; ardından ailesine teşekkür etti, bunlar onun son sözleri oldu. 25 Ekim 1955 sabahı öldü.

Ölümünden sonra, Sasaki'nin vücudu, atom bombasının insan vücudu üzerindeki etkilerini araştırmak için Atom Bombası Kazaları Komisyonu (ABCC) tarafından incelenmiştir.

Origami turnaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hastanede kaldığı süre boyunca kağıttan 1000 turna kuşu yapmaya çalıştı. Bunu yapmasının sebebi eski bir Japon inancına göre 1000 turna kuşu yapan kişinin bir dilek dileme hakkı olmasıdır. Sadako da kanserden kurtulmak için dilek dilemek istemişti. Bazı kaynaklarda Sadako'nun 1000 turna kuşundan sadece 644 tanesini katladığı, geri kalanını da onun ilkokul arkadaşlarının katladığı belirtilse de, Sadako'nun 1000 turna kuşunun 1000'ini de katladığı da iddia edilir. Sadako'nun ağabeyi Masahiro Sasaki, The Complete Story of Sadako Sasaki adlı kitabında hedefini aştığını söylüyor.[3]

Anısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sadako'nun katladığı turna kuşları Sadako Sasaki Anıtı adı ile, Hiroşima kentinin merkezinde yer alan Hiroşima Barış Anıtı Parkı'ndadır. Anıt 1958'de açılmıştır. Yerli sanatçılar Kazuo Kikuchi ve Kiyoshi Ikebe tarafından tasarlanan anıt, aralarında Sadako'nun sınıf arkadaşlarının da bulunduğu Japon öğrencilerin yürüttüğü bir bağış toplama kampanyası tarafından hayata geçirilmiştir. Heykelin dibinde "Bu bizim çığlığımız. Bu bizim duamız. Dünyada barış" yazan bir levha bulunmaktadır.

Seattle Barış Parkı'nda da bir heykeli vardır. Sasaki, nükleer savaşın etkilerinin önde gelen sembolü haline geldi. Sasaki ayrıca Japonya'daki birçok kız için bir kahramandır. Hiroşima bombalamasının yıldönümünde bazı Japon okullarında hikâyesi anlatılır. Japonya'nın her yerindeki insanlar, Sasaki'ye adanan 6 Ağustos'u yıllık barış günü olarak kutlarlar.

Popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Sadako Sasaki'nin trajik ölümü, Hiroşima şehrini ziyaret eden Dağıstanlı Rus şair Resul Hamzatov'a, sonunda Rusya'nın en büyük savaş baladlarından biri haline gelen Avar şiiri Juravli'yi yazması için ilham verdi.[4]

Sadako, Nâzım Hikmet'in 1956 tarihli Kız Çocuğu adlı şiirine de ilham olmuştur.[5]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sarig, Roni (1 Ocak 2009). "11. Sadako Sasaki And Anne Frank: Myths In Japanese And Israeli Memory Of The Second World War". War and Militarism in Modern Japan (İngilizce): 158-171. 29 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2022. 
  2. ^ "Masahiro Sasaki: on surviving the atomic bombing of Hiroshima, his sister Sadako and his mission to advance peace". theelders.org (İngilizce). 29 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2021. 
  3. ^ The Complete Story of Sadako Sasaki (9781938193019), Masahiro Sasaki, co-written with Sue DiCicco, founder of the Peace Crane Project.
  4. ^ Bystryl, Andrey (4 Temmuz 2018). "The great Dagestan poet Rasul Gamzatov". zvuk-m.com (İngilizce). 28 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2020. 
  5. ^ ALPER TOLGA AKKUŞ. "Nükleer Alaturka Hikayeleri; Nazım'ın "Japon Balıkçısı" ve "Kız Çocuğu" şiirleri". Yeşil Gazete. 13 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2022.