Sadako Sasaki

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sadako Sasaki (佐々木 禎子, Sasaki Sadako, d. 7 Ocak 1943 – ö. 25 Ekim 1955), Japon kızdı. Japonya'da, Hiroşima'da, Misasa Köprüsü yanındaki evinin yakınına Atom bombası 6 Ağustos 1945 tarihinde düştüğünde iki yaşındaydı. Sadako, ölümünden önce bin origami hikâyesi ile hatırlanır ve günümüzde savaşın masum kurbanlarının sembolüdür.

Hastanede kaldığı süre içerisinde durumu giderek kötüleşti. Ekim ayının ortalarında sol bacağı şişti ve mor rengine döndü. Ailesi bir şeyler yemesi için çağırdığında pirinçli çay istedi ve "Bu lezzetli" dedi. Bunlar onun son sözleriydi. Etrafındaki ailesi ile beraber Sadako, 12 yaşında 25 Ekim 1955 sabahı öldü.

Hastane de kaldığı süre boyunca kağıttan 1000 turna kuşu yapmaya çalıştı. Bunu yapmasının sebebi eski bir Japon inancına göre 1000 turna kuşu yapan kişinin bir dilek dileme hakkı oluyor. Sadako da kanserden kurtulmak için dilek dilemek istemişti. Bazı kaynaklara göre Sadako 1000 turna kuşundan yanlızca 644 turna kuşu yaptğını geri kalanını da onun ilkokul arkadaşlarının katladığını söylüyorlar. Aslında Sadako 1000 turna kuşunun 1000 ini de katlamıştır.Sadako nun katladığı turna kuşları Sadako Sasaki Anıtı adı ile, Hiroşima kentinin merkezinde yer alan Hiroşima Barış Anıtı Parkı'ndadır. Yerli sanatçılar Kazuo Kikuchi ve Kiyoshi Ikebe tarafından tasarlanan anıt, aralarında Sadako'nun sınıf arkadaşlarının da bulunduğu Japon öğrencilerin yürüttüğü bir bağış toplama kampanyası tarafından yaşama geçirilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]