Çimen topağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çimen topağı

Çimen topağı meralarda yeşil yem ve bahçelerde dekoratif ot olarak kullanılan doğal ekosistemlerde oluşan doğal bitki.[1][2][3] Buğdaygiller familyasından olup, düz çayırlarda çimen şeklinde olmaktan çok, öbekler halinde toplanmış olarak bulunurlar. Genellikle bir sezondan daha uzun yaşarlar.

Birçok türleri 2 metreye ve daha derine kadar ulaşan köklere sahiptir. Bu sayede eğimli bölgelerde toprağın erozyondan korunmasını sağlarlar. Kökleri diğer bitkilerden daha derine ve rutubetli bölgelere ulaşabilir. Böcekler (kelebekler de dahil), kuşlar, küçük hayvanlar ve daha büyük otoburlar için bir habitat sağlarlar ve toprağı yapay olarak beslerler. Yaprakları sepet örmede gibi amaçlarla yerli halklar ve modern sanatçılar tarafından kullanılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ R.H. Groves, R.D.B. Whalley "Grass and Grassland Ecology in Australia" in Flora of Australia Volume 43 Poaceae 1: Introduction and Atlas, CSIRO Publishing, Canberra.
  2. ^ Crampton, Beecher. "Grasses in California. University of California Press. Berkeley. 1974. ISBN 0-520-02507-5. p. 7 Walker, T.W. 1955 "The Ecology of Tussock Grasslands: Discussion" Proc. NZ Ecol. Soc 3:7 "One fifth of New Zealand carries tussock or bunch grass vegetation, more than other steppes, prairies, or grasslands of the world"
  3. ^ Walker, T.W. 1955 "The Ecology of Tussock Grasslands: Discussion" Proc. NZ Ecol. Soc 3:7