Çift kavramalı şanzıman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Volkswagen DSG şanzımanı

Çift kavramalı şanzıman, tek ve çift dişli takımları için iki ayrı kavrama kullanan otomatik şanzıman türüdür.[1] Temel olarak bir yuva içerisinde bulunan ve tek bir ünite olarak çalışan kavramalarıyla birlikte iki ayrı manuel şanzıman olarak tanımlanabilir.[2][3] Genellikle tam otomatik modda çalıştırılsa da ve çoğunlukla hala şanzımanın elektrohidroliğini kullanıyor olsa da, sürücünün yarı otomatik modda vitesleri manuel olarak değiştirmesine de izin vermektedir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Powertrain — transmissions: Shift in power to the gearbox" (PDF). AMS. UnofficialBMW.com. Eylül–Ekim 2003. 17 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından Arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 3 Mart 2019. 
  2. ^ "Automatic-shifting dual-clutch transmissions are poised to grab share from traditional transmissions thanks to their combination of efficiency and convenience" (PDF). AEI-online.org. DCTfacts.com. Haziran 2009. 7 Ekim 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mart 2019. 
  3. ^ "Porsche Doppelkupplung (PDK)". Porsche.com. 5 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mart 2019.