Çanakkale Piri Reis Müzesi ve Galerisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Çanakkale Piri Reis Müzesi ve Galerisi Çanakkale'de kurulu bulunan su ve deniz bilimleri müzesi ve ona bağlı galerilerden oluşmaktadır. Türkiye'nin alanındaki tek müzesidir. Müze Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'ne (ÇOMÜ) bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Misyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzenin misyonu denizlerle ilgili doğal ve kültürel değerleri tanıtmak, denizlerin korunmasına yönelik bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerine katkıda bulunmak, toplumsal ilgi ve hassasiyeti geliştirmek olarak belirlenmiştir.

Koleksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzenin özel koleksiyonlar kısmında Piri Reis’in tanınmış eseri Kitabı Bahriye’nin bir bölümü ile Deniz Haritaları da bulunmaktadır. Deniz canlıları ile ilgili olarak müzede farklı tarihlerde Marmara, Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de yakalanmış 200'den fazla kemikli ve kıkırdaklı balıklar ile su omurgasızları adı altında toplanan kafadanbacaklılar ve kabuklular yer almıştır. Balıkçılıkta önemi olan çeşitli av araç ve gereçleri, kullanım alanları ile birlikte yine bu müzde gösterime sunulmuştur.

Müzede su ürünlerinde gerek bilimsel, gerekse de ekonomik değeri olan deniz alglerine ait herbaryum koleksiyonu bulunmakta, nesli tükenmekte olan türlerden, deniz kaplumbağası (Caretta caretta) ve Akdeniz Foku (Monachus monachus) sergilenmektedir.

Piri Reis Deniz Müzesi Galerisi’nde ikişer aylık sürelerle çeşitli sergiler de gösterime sunulmakta, başka ülke ve yerlerden koleksiyonlar da ziyaretçilere sunulmaktadır. İlk etkinlik Galapagos Adaları Deniz Canlıları Fotoğraf Sergisi olmuştur.

Yer[değiştir | kaynağı değiştir]

Müze Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi içinde Su Ürünleri Fakültesi'nin 2. katında bulunmaktadır. Müze bu katın önemli bir kısmını kaplamaktadır. Çanakkale Piri Reis Müzesi şehir merkezine 5, Çanakkale Havaalanı'na ise 2 km mesafededir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]