Çamlıca Kız Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1954 yılında Çamlıca Kız Lisesi Diploma Töreni
1950'li yılların başında Çamlıca Kız Lisesi voleybol takımı oyuncuları.

Çamlıca Kız Lisesi ya da bir dönem kullanılan adıyla Üsküdar Çamlıca Kız Anadolu Lisesi, İstanbul’un Üsküdar ilçesi Acıbadem mahallesinde hizmet veren yatılı okuldur. İkinci Meşrutiyet devrinde açılan “Çamlıca İnas Sultanisi” adlı okulun devamıdır.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1913 yılında “Çamlıca İnas Sultanisi” adıyla “Ahmet Ratip Paşa Köşkü”’nde hizmete giren okul, Osmanlı İmparatorluğu’nda açılan ilk yatılı kız okullarından birisidir. Köşkün sahibi Ahmet Ratip Paşa, 1892-1908 arasında Hicaz Umum Valisi olarak görev yapmış Osmanlı devlet adamı idi ve devrin en zenginlerindendi[2]. Dört katlı, 54 odalı binayı, yazlık köşk olarak Mimar Kemaleddin Bey’e yaptırmıştı[3]. Bina 1908’de II. Meşrutiyet’in ilanından sonra Maarif Vekaleti tarafından satın alındı[2]. Meşrutiyetin ilk senesinde binada bir kız lisesi hizmete girdi ve Almanya’dan getirilen eğitmenlere görev verildi. Ancak, bu kurum uzun ömürlü olmayıp kapandı. 1913’te köşkte “Çamlıca İnas Sultanisi” hizmete girdi.

İnas Sultanisi, açılışından kısa bir süre sonra I. Dünya Savaşı başlayınca kapandı, savaştan sonra yeniden açıldı; sultanîlerin “lise”ye dönüştüğü sırada “Çamlıca Kız Lisesi” adını aldı ve İstanbul’un Kurtuluş gününe kadar faaliyetine devam etti. Lise, cumhuriyetin ilanından sonra ortaokula dönüştürüldü 1923-1934 arasında “Çamlıca Kız Ortaokulu” olarak hizmet verdi.

1934’te kapanan Çamlıca Kız Ortaokulu, liseye dönüştürülerek 1939’da “Çamlıca Kız Lisesi” adıyla yeniden açıldı ve yatılı olarak hizmet vermeye başladı.

Tarihi lise, 2008 yılında "Çamlıca Kız Anadolu Lisesi"’ne dönüştürüldü[2]. Eğitim faaliyetleri tarihi köşk binasında değil, modern okul binasında devam etmektedir.

Rıfat Ilgaz’ın romanında uyarlanmış Hababam Sınıfı filmleri Çamlıca Kız Lisesi’nin tarihi binasında gerçekleşmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]