İçeriğe atla

Çam Arnavutları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Filât şehrinde Çam Arnavut okulu, yıl 1942-44

Çam Arnavutları (ArnavutçaÇamë, YunancaΤσάμηδες Tsámidhes), Yunanistan'ın kuzeybatısında Epir bölgesinde yaşayan halk.

Oturdukları bölgeye Çamlık veya Çamerya deniyor.[1] Dilleri güney Arnavutçanın Tosk lehçesine yakındır. Kültürleri Yunan ve Arnavut izleri gösterir. Osmanlı döneminde bazıları Müslüman oldu diğerleri Rum Ortodoks kilisesine bağlı kaldı. On dördüncü yüzyılda bölgede Arta Despotluğu'nu kurdular. Sonraları 15. yüzyılda bölge Osmanlı devletine katıldı. Yaşadıkları bölge 1912 Balkan Savaşı'ndan sonra Yunanistan'ın eline geçti. İkinci Dünya Savaşı (1939-1945) esnasında Yunanlar bazı Müslüman Çamların İtalyanlarla Yunanistan'a karşı iş birliği yapmasını bahane ederek bütün Müslüman Çamlara etnik temizlik uyguladı, onları ülkeden sürdü. Bunlar yaklaşık 20.000 kişi idi ve Arnavutluk'a kaçtılar.[2] Orada komünizmin yıkılmasından sonra Yunanistan'dan evlerine dönme taleplerinde bulunuyorlar. Yunanistan'da kalan Hristiyan Çamlar Yunan kimliğine bürünmüş durumdalar ve resmî olarak kayıtları yok.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta Çağlarda Arnavutlar kabileler halinde daha çok hayvancılıkla uğraşarak bir nevi göçebe hayat sürüyorlardı,[3] yazın dağlarda kışın ovalarda. Çamlık bölgesinde 20. yüzyıla kadar başka halkların, Rum, Slav ve Vlahların yanı sıra Çam Arnavutları (Çamlar) otururdu. Arnavutların bölgeye ne zaman geldiği tartışma konusudur farklı tezler vardır. Arnavutlarda popüler olan teze göre Arnavutlar bölgenin yerli halkıdır ama Yunanlarda popüler olan teze göre ise sonradan Orta Çağlarda, daha çok 14. yüzyıl başlarında,[3][4] bölgeye göç etmişlerdir. Fakat bölgede önceden bulunduklarına dair belgeler vardır. Mesela 1210'de yazılan bir Venedik raporu Epir sahilinde Arnavut halkın oturduğunu bildirir.[5] Her iki tez kısmen doğru olabilir.

Fakat tarihi kaynaklara göre en azından 19. yüzyıldan itibaren ve büyük ihtimal daha önceleri Epir bölgesinin sahil kesimleri çoğunlukla Arnavut yerleşim bölgesi idi, Çamlık olarak bilinir. Bu durum modern Yunan devletinin bölgeyi Osmanlıdan 1912 Balkan savasında ele geçirmesine kadar sürdü. Yunan idaresi altında baskılar sonucu Müslüman Çamlar bölgeden ayrılmaya başladı, Ortodoks Çamlarda Yunan olarak asimile edilmeye çalışıldı. II. Dünya Savaşı'ndan hemen sonra Yunanlar bütün Müslüman Çamları Nazi Almanya ile iş birlikle suçlayarak bölgeden Arnavutluğa sürdüler ve bunlar bölgeye bir daha geri dönmediler.[2] Arnavut köylerinin isimleri geçmişi unutturmak için Yunancaya çevrildi.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2014. 
  2. ^ a b Hatipoğlu, M. Murat (1999). Yunanistan'da etnik gruplar ve azınlıklar. Stratejik Araştırma ve Etüdler Milli Komitesi (SAEMK). s. 99. 
  3. ^ a b c Silverman, Helaine (1990). Contested Cultural Heritage: Religion, Nationalism, Erasure, and Exclusion in a Global World. Springer. s. 114. ISBN 9781441973054. 
  4. ^ Kazhdan, Alexander (Ed.) (1991). Oxford Dictionary of Byzantium. Oxford University Press. ss. 52-53. ISBN 9780195046526. 
  5. ^ Giakoumis, Konstantinos (2003). "Fourteenth-century Albanian migration and the ‘relative autochthony’ of the Albanians in Epeiros. The case of Gjirokastër. 18 Nisan 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi." Byzantine and Modern Greek Studies. 27. (1): 176. "The presence of Albanians in the Epeirote lands from the beginning of the thirteenth century is also attested by two documentary sources: the first is a Venetian document of 1210, which states that the continent facing the island of Corfu is inhabited by Albanians."