Çalçı, Mihalıçcık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çalçı
—  Mahalle  —
Eskişehir
Eskişehir
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Eskişehir
İlçe Mihalıçcık
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 90
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 222
İl plaka kodu 26
Posta kodu 26900

Çalçı, Mihalıççık ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin eski adının Talça olduğu, Osmanlı arşivlerindeki kayıtlarda mevcuttur.Bu sözcüğün kökeni hakkında bir bilgi yoktur.Mahallede bulunan Roma dönemine ait yazılı taşlar,ayrıca Çalçı Camii'nin Selçuklular zamanında yapılmış olması , bu mahallenin çok eskiden beri yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. Köy halkında bulunan birkaç vesikada, caminin Babüssade Ağası Mehmet Ağa (Osmanlı Dönemi) tarafından yaptırılmış olduğuna dair kuvvetli bir kanaat vardır.

Kadıören Mevkiinde küçük bir tapınak olduğu düşünülen yapı kalıntısı; Yeldeğirmenii ve Dombaz mevkiinde ise iki höyük tespit edilmiştir. Yeldeğirmenii Höyük 50 m çapında 2 metre yüksekliğindedir. Yüzeyinden İlk Tunç Çağına ve M.Ö. 1. Binyıla ait çanak çömlek parçaları toplanmıştır. Dombaz Höyük ise 75 m çapında 4 m yüksekliğindedir. Yüzeyinden çok miktarda  İlk Tunç Çağına ve Frig zamanına ait gri çanak çömlek parçası toplanmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir İl Merkezi'ne 111 km, Mihalıçcık İlçe Merkezi'ne 15 km uzaklıktadır.Başkente uzaklığı ise 182 km'dir.Topraklarından Sakarya Nehri geçmektedir.Mahallenin güneyinde bulunan Başpınar mevkii sulak olup çayırlar mevcuttur.Köyü ilçe merkezine bağlayan karayolu tamamen ormanla kaplıdır.Orman, yüksek kesimlerde çam,alçak kesimlerde meşe ağaçlarından oluşmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkının Oğuzların Kayı (İsa Beğlü-i diğer Cemaati- Ulu Yörük Taifesi) boyundan olması nedeniyle ,seğmen kültürü ve adetleri hakim olmuştur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, karasal-Karadeniz iklime sahiptir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 90
1997 94

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]